CBA zatrzymało cztery osoby w sprawie nieprawidłowości w Spółce Restrukturyzacji Kopalń

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów (fot. CBA)

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby w sprawie domniemanej korupcji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń – dowiedziała się PAP w źródłach bliskich śledztwa. Zatrzymany został jeden z b. dyrektorów w SRK i trzech biznesmenów.

„Donald dał zielone światło”. Wątek Ciechu na taśmach z restauracji Sowa & Przyjaciele

Wątek prywatyzacji Ciechu wypłynął w 2014 roku przy okazji publikacji taśm z restauracji Sowa & Przyjaciele oraz Pałacyku Sobańskich. TVP Info...

zobacz więcej

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że zatrzymań dokonali w środę agenci z katowickiej delegatury CBA.

– Agenci CBA zatrzymali byłego dyrektora Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń Krzysztofa M. oraz trzech przedstawicieli firm działających w branży górniczej – powiedział PAP Kaczorek.

Zaznaczył, że czynności z zatrzymanymi trwają, funkcjonariusze przeszukują ich mieszkania. Po ich zakończeniu zostaną oni dowiezieni do siedziby śląskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej, która nadzoruje śledztwo CBA.

– Tam zostaną im postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym – dodał Kaczorek. Powiedział też, że śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.

Wcześniej w tej sprawie w czerwcu 2017 r. na gorącym uczynku zatrzymano na parkingu przed centrum handlowym na Śląsku, w akcji specjalnej CBA, wiceprezesa – dyrektora Biura Likwidacji Kopalń i Ochrony Środowiska Spółki Restrukturyzacji Kopalń Mirosława S. oraz prezesa spółki okołogórniczej wykonującej milionowe zlecenia na rzecz SRK Grzegorza G. Akcję przeprowadzono tuż po tym, jak S. wziął 30 tys. zł łapówki za preferencyjne traktowanie katowickiej spółki okołogórniczej w przetargach publicznych organizowanych przez SRK.

Sześć osób usłyszało zarzuty ws. prywatyzacji Ciechu

Pierwsze osoby podejrzane o nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu usłyszały zarzuty w katowickiej prokuraturze - poinformował jej rzecznik...

zobacz więcej

Po tej akcji zatrzymano kierownika zespołu monitorowania procesów likwidacji kopalń w SRK Marka C. i b. dyrektora Kopalni Węgla Kamiennego Makoszowy – zastępcę dyrektora Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń Bogdana P., którym zarzucono korupcję.

Marek C. według śledczych w zamian za łapówki preferował jedną z firm okołogórniczych, ułatwiając jej uzyskanie zamówień na prace związane z likwidacją kopalń – oprócz gotówki dostał do dyspozycji luksusowy samochód osobowy wraz z kartą paliwową.

– Bogdan P. usłyszał zarzuty m.in. niedopełnienia obowiązku nadzoru nad realizacją inwestycji poprzez odstąpienie od nałożenia kar umownych na kontrahenta, co doprowadziło do szkody w kwocie ponad 230 tys. zł.; zlecenia wykonania prac, które uprzednio zostały wstrzymane, co doprowadziło do szkody w kwocie ponad 360 tys. zł i sprowadziło bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody w kwocie blisko 530 tys. zł oraz przyjęcia korzyści majątkowej – wyliczył Kaczorek.

Śledztwo dotyczy działań w SRK z lat 2016-17. Wobec zatrzymanych wcześniej przez CBA sąd zdecydował o tymczasowym areszcie. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie podejrzanych w kwocie ponad 600 tys. zł.

źródło:

Zobacz więcej