Badanie: Niemcy nie czują się odpowiedzialni za Holocaust

Węgierscy Żudzi przywiezieni do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau w okupowanej Polsce (fot. en.wikipedia.org)

Zaledwie jeden na 10 Niemców przyznaje, że czuje się współodpowiedzialny za Holokaust. Wynika to z badań przeprowadzonych przez fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” i Uniwersytet Bielefeld.

Niemcy biorą odpowiedzialność za Holokaust. „Dla ministra Gabriela to historia osobista”

Nie milkną komentarze sobotniego oświadczenia niemieckiego ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela, który przyznał, że to Niemcy...

zobacz więcej

Co prawda 88 proc. Niemców przyznaje, że narodowy socjalizm jest historycznie związany z ich krajem, ale z badań wynika, że w Niemczech nie występuje „kult winy”. Tylko 10 proc. badanych odpowiedziało, że chociaż osobiście nie zrobili nic złego, to i tak ponoszą współodpowiedzialność za Holokaust.

17 proc. przyznało, że w ich rodzinie byli tacy, którzy ponoszą odpowiedzialność za II wojnę światową. Jednak co piąty współczesny Niemiec twierdzi, że w jego rodzinie nie było winnych, a wręcz były osoby, które pomagały Żydom.

Z opublikowanych badań wynika też, że zjednoczenie Niemiec, a nie druga wojna światowa jest postrzegane jako najważniejsze wydarzenie od 1900 r.

Badanie przeprowadzono w okresie od grudnia 2017 do lutego 2018 r. Wzięło w nim udział ponad tysiąc osób w wieku od 16 do 92 lat.

źródło:
Zobacz więcej