
Możliwość goszczenia przez Izrael szczytu Grupy Wyszehradzkiej w najbliższych miesiącach była jednym z tematów spotkania izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu z doradcą ministra spraw zagranicznych Węgier Jozsefem Czukorem – poinformował dziennik „Haarec”.
Izraelska policja chce postawić zarzuty korupcyjne premierowi Benjaminowi Netanjahu. To efekt wielomiesięcznego dochodzenia, choć nie wiadomo na...
zobacz więcej
Netanjahu spotkał się z Jozsefem Czukorem, doradcą ds. polityki zagranicznej szefa MSZ Petera Szijjarto, „w cieniu kryzysu (w stosunkach) z Polską z powodu nowego prawa (tj. znowelizowanej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - red.) oraz prowadzonej przez Węgry kampanii przeciw żydowskiemu miliarderowi George'owi Sorosowi” – ocenia „Haarec”.
„Jeśli starania Netanjahu przyniosą efekty i szczyt odbędzie się w Izraelu, będzie to oznaczało nowy poziom w relacjach (państwa żydowskiego) z państwami V4, których rządy uważane są za najbardziej prawicowe w Europie. Byłoby to szczególnie ważne w przypadku Polski, która niedawno przyjęła prawo zakazujące jakiegokolwiek wspominania o udziale polskiego narodu w nazistowskich zbrodniach” – podkreśla gazeta.
Czukor wcześniej spotkał się z izraelskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Meirem Ben-Szabbatem; wśród poruszonych tematów znalazły się wydarzenia w regionie, współpraca w walce z terroryzmem oraz pogłębienie relacji między obu krajami w sprawach bezpieczeństwa i innych dwustronnych kwestiach – wynika z komunikatu wydanego przez służby prasowe Netanjahu.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział podczas odsłonięcia pomnika dyplomatów, którzy ratowali Żydów przed Zagładą, że jego kraj oczekuje od...
zobacz więcej
Zmiany w polityce zagranicznej Izraela
Nimrod Goren, założyciel i szef progresywnego think tanku Izraelski Instytut Regionalnej Polityki Zagranicznej (Mitvim), ocenił, że wysunięta przez Netanjahu propozycja goszczenia szczytu to „kolejny sygnał zmiany w polityce zagranicznej Izraela wobec Europy”. „Rząd Netanjahu przyjmuje bardziej stanowcze stanowisko wobec Unii Europejskiej i swych tradycyjnych sojuszników w Europie, zwracając się coraz bardziej ku współpracy z rządami, które kwestionują liberalne i demokratyczne wartości fundamentalne dla europejskiego projektu” – zaznaczył.
W lipcu 2017 r. Netanjahu uczestniczył w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie w ramach rozszerzonego formatu V4+. Zaproponował wówczas, by jedno z regularnych spotkań V4 odbyło się w Izraelu. Była to pierwsza wizyta szefa izraelskiego rządu na Węgrzech od prawie 30 lat. Szefowie państw V4 oraz Netanjahu zaproponowali wówczas utworzenie dwóch grup roboczych: ds. walki z terroryzmem oraz wspierania współpracy technologicznej.c
Na zamkniętym spotkaniu Netanjahu ostro krytykował UE za uzależnianie relacji z Izraelem od spełniania przez ten kraj pewnych warunków co do procesu pokojowego; jego wypowiedzi przez pomyłkę były transmitowane do słuchawek dziennikarzy.