Trzech chłopaków na medal. Ratowali życie – odznaczył ich szef MSWiA

Dziewięcioletni Denis Pugacz z Rudy Śląskiej, 12-letni Michał Dobaj z Dąbrowy Górniczej i 17-letni Adrian Pięta z Zabrza zostali wyróżnieni Medalami Młodego Bohatera za odwagę i sprawność w ratowaniu życia innym. Wyróżnienia wręczył w Katowicach szef MSWiA Joachim Brudziński.

Zmarł polski bohater Andrzej Jeziorski, weteran i pilot Dywizjonu 304

Nie żyje pułkownik Andrzej Jeziorski, weteran II wojny światowej. Zmarł w Londynie, 31 stycznia. Wiadomość o jego śmierci teraz podała do...

zobacz więcej

– To, czego dokonaliście, to rzecz naprawdę niezwykła. Podjęliście działania, których skutkiem było – jak w wypadku Denisa – uratowanie życia jego mamy, a w wypadku Michała i Adriana – próba uratowania życia osobom dotkniętym tragedią, która ich spotkała – mówił minister w katowickiej szkole policji, wskazując, że działania chłopców w pełni zasługują na miano bohaterskich.

– Jest dla mnie zaszczytem, że mogłem was odznaczyć, że trafiacie na tę wyjątkową listę młodych bohaterów MSWiA (...). Dla wielu z obecnych tutaj funkcjonariuszy możecie być wzorem; wzorem chłodnej głowy, stalowych nerwów i odwagi, bo każdy z was wykazał się odwagą – dodał Brudziński.

83 laureatów - najmłodszy ma trzy lata

Akcja „Młody Bohater” to zainaugurowana w połowie 2016 r. inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, służąca nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Dotychczas – wraz z nowymi laureatami – wyróżniono w ten sposób już 83 młodych ludzi; najmłodszym jest trzyletni Maciek z Poraja k. Częstochowy; najstarszy wyróżniony ma 18 lat.

Dziewięcioletni Denis Pugacz w lipcu zeszłego roku zauważył, że z jego mamą dzieje się coś niedobrego; kobieta zemdlała i nie było z nią kontaktu. Chłopiec zadzwonił pod numer alarmowy 112 i w sprawny, spokojny sposób przekazał operatorowi wszystkie informacje; później te same dane przekazał dyspozytorowi pogotowia; podał dokładny adres, imię i nazwisko oraz opisał stan zdrowia mamy. Dzięki rozsądkowi i opanowaniu chłopca, nieprzytomna kobieta szybko otrzymała pomoc.

12-letni Michał Dobaj z Dąbrowy Górniczej w końcu sierpnia zeszłego roku podczas wycieczki rowerowej z kolegami zobaczył leżącego na chodniku mężczyznę. Zaniepokojony nienaturalnym położeniem ciała postanowił wezwać pogotowie. W czasie rozmowy z dyspozytorem mężczyzna przestał oddychać; wykonując polecenie dyspozytora chłopiec rozpoczął masaż serca; potem zastąpił go sąsiad. Niestety, mimo szybkiej interwencji, nieprzytomny mężczyzna zmarł potem w szpitalu.

„Niezniszczalni”. Spot z okazji „polskiej nocy” w NBA, przypominający o polskich bohaterach

„Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych” – napisał premier Mateusz Morawiecki na...

zobacz więcej

17-letni Adrian Pięta z Zabrza w maju 2017 r. był świadkiem tonięcia sześcioletniej dziewczynki i jej taty w stawie w dzielnicy Makoszowy. Chłopak bez wahania wskoczył do wody i uratował dziewczynkę, po czym powiadomił służby ratunkowe. Ojca dziewczynki niestety nie udało się uratować.

Młodzi bohaterowie

Jak mówił minister Brudziński, działanie wszystkich trzech chłopców było bohaterskie. Nawiązując do miejsca wręczenia wyróżnień, które przekazano laureatom w katowickiej szkole policji, minister ocenił, że zarówno dla komendanta szkoły, jak i szefów policji, „byłoby czymś niezwykle atrakcyjnym, aby słuchacze czy osoby chcące wstąpić do policji cechowały się takimi przymiotami charakteru” jak wyróżnieni chłopcy.

Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, służąca nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły czyjeś życie bądź aktywnie przyczyniły się do jego ocalenia. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę – wskazują przedstawiciele ministerstwa.

Historie bohaterów na stronie MSWiA

Każdy laureat nagrody otrzymuje unikalny, numerowany medal i jest wpisywany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie można poznać jego historię. Do końca zeszłego roku przyznano 80 Medali Młodego Bohatera, a we wtorek trzy kolejne.

Kandydatów do nagrody można zgłaszać do MSWiA wysyłając znajdujący się na stronie internetowej resortu formularz na adres: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ul. Batorego 5, 02-591 Warszawa z dopiskiem na kopercie „Zgłoszenie do nagrody Młody Bohater”.

źródło:

Zobacz więcej