Nowy premier Czech współpracował z bezpieką. Jest wyrok sądu

Premier Czech Andrej Babisz (fot. arch. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Słowacki sąd rejonowy w Bratysławie oddalił pozew desygnowanego na premiera Czech Andreja Babisza przeciw słowackiemu Instytutowi Pamięci Narodowej (UPN), który twierdzi, że Babisz współpracował z czechosłowacką bezpieką StB.

Impas powyborczy w Czechach. Babisz stracił immunitet

Czeski centroprawicowy ruch ANO potwierdził, że tylko jego lider Andrej Babisz wchodzi w grę jako przyszły premier Czech. Deklaracja nie ułatwi...

zobacz więcej

UPN, w którego posiadaniu jest część akt Bezpieczeństwa Państwowego (StB) dotyczących Babisza, twierdzi, że dokumenty te zawierają dowody na to, że był on agentem.

W zeszłym roku słowacki Trybunał Konstytucyjny na wniosek UPN nakazał sądowi rejonowemu w Bratysławie ponowne rozpatrzenie sprawy.

Babisz odrzuca podobne oskarżenia. Słowackie sądy w przeszłości orzekały, że nie ma dowodów na jego współpracę z komunistyczną tajną policją.

Z archiwów UPN wynika, że Babisz został informatorem StB w 1980 r., a dwa lata później został przez tę służbę zwerbowany jako agent o pseudonimie Buresz. Zaprzeczył temu jednak były funkcjonariusz StB, który rzekomo miał go zwerbować.

Babisz od początku zdecydowanie zaprzeczał, jakoby współpracował z StB. Wielokrotnie mówił, że w czasach komunistycznych miał kontakt z funkcjonariuszami tej służby, kiedy pracował w czechosłowackim przedsiębiorstwie handlu zagranicznego Petrimex, ale że funkcjonariusze ci interesowali się tylko działalnością owego przedsiębiorstwa.

Urodzony na Słowacji Babisz jest miliarderem, z majątkiem szacowanym na 62 mld koron (10 mld zł). Należy do niego ponad 250 firm. Do rządu Czech wszedł w 2013 r. ze swą partią ANO. ANO zdobyła najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych w październiku zeszłego roku, ale utworzony przez niego rząd mniejszościowy podczas głosowania w styczniu nie zdobył wotum zaufania. Prezydent Milosz Zeman jednak po raz drugi powierzył Babiszowi misję sformowania rządu.

źródło:

Zobacz więcej