Muzeum getta powstanie w budynku dawnego szpitala dziecięcego

Kamienica przy ulicy Siennej 60 w Warszawie (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

Budynek dawnego szpitala dziecięcego przy ul. Siennej w Warszawie w najbliższych tygodniach zostanie pozyskany na siedzibę planowanego muzeum getta warszawskiego – poinformował wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Dodał, że to jeden z nielicznych zachowanych budynków z terenu getta.

Premier: Władza polska tworzyła Żydom dobrą przestrzeń do życia

– Suwerenna władza polska nigdy nie wypędzała Żydów, a wręcz przeciwnie – poprzez przywileje tworzyła dobrą przestrzeń do życia – powiedział w...

zobacz więcej

Wiceminister poinformował we wtorek w radiowej Trójce, że w poniedziałek spotkał się z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim i marszałkiem woj. mazowieckiego Adamem Struzikiem. Spotkanie dotyczyło budynku dawnego szpitala dziecięcego przy ul. Siennej.

– Chcielibyśmy tam zbudować muzeum getta warszawskiego, które by upamiętniało to półmilionowe miasto polskich obywateli, którzy potem zostali wymordowani – poinformował wiceminister. Dodał, że marszałek Struzik „jest za”. – Zrobimy takie muzeum. Najpierw wydzierżawimy tę nieruchomość, potem być może nawet dojdzie do kupna – zaznaczył.

Pytany, kiedy ma do tego dojść, Sellin podkreślił, że „szybko, w najbliższych tygodniach”. – I instytucja będzie powołana, i zaczniemy tam prace – w tej nieruchomości. Bo to jest jeden z nielicznych oryginalnych budynków, który zachował się z terytorium getta – powiedział Sellin.

źródło:

Zobacz więcej