Pakistańscy himalaiści odwołali poszukiwania ciała Tomasza Mackiewicza

Msza św. w intencji Tomka zostanie odprawiona w środę, 14 lutego, o godz. 15:00 w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu (fot. FB)

Pakistańscy himalaiści, którzy zamierzali rozpocząć akcję poszukiwawczą ciała Tomasza Mackiewicza, poinformowali na facebookowym koncie Pakistan Mountain News, że akcja została odwołana.

Żona Mackiewicza dziękuje Revol „za walkę o uratowanie Go”

Anna Antonina Solska, żona Tomasza Mackiewicza, który pozostał na Nanga Parbat na wysokości ok. 7300 m, podziękowała francuskiej alpinistce...

zobacz więcej

Informując o odwołaniu poszukiwań ciała Polaka, himalaiści wskazują na „nieuniknione powody”. Wśród osób, które miały wziąć udział w akcji, był m.in. Hassna Jaan, doświadczony himalaista, który w 2014 roku zdobył szczyt K2.

O trudnościach w zorganizowaniu akcji poszukiwawczej mówił wcześniej na antenie TVP Jerzy Natkański, himalaista z Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

– To wiąże się z organizacją zupełnie nowej wyprawy. Z zakładaniem obozów, poręczowaniem odcinków między obozami. To będzie trwało tyle, co normalna wyprawa – dwa miesiące albo i trzy i też nie wiadomo, jak się skończy – powiedział Natkański.

Najtrudniejsze wyzwania, jakie czekały na pakistańskich wspinaczy, to m.in. złe warunki pogodowe, potrzeba dostarczenia sprzętu wspinaczkowego na wysokość 8 tys. metrów, aklimatyzacja i zlokalizowanie ciała Tomasza Mackiewicza.

Symboliczny pogrzeb

Jak poinformowała żona Tomasza Mackiewicza, najbliższa rodzina przygotowuje symboliczny pogrzeb, który będzie miał charakter otwarty. „Msza św. w intencji Tomka zostanie odprawiona w środę, 14 lutego, o godz. 15:00 w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu” – napisała na Facebooku.

źródło:
Zobacz więcej