Saakaszwili miał dziś zeznawać ws. słynnej jednostki specjalnej Berkut

Micheil Saakaszwili: zatrzymanie w Kijowie (L), konferencja prasowa w Warszawie (P) (fot. yt/KyivPost/PAP/Jacek Turczyk)

Micheil Saakaszwili skarży się na brutalność ukraińskich służb. Na stronie internetowej polityka pojawiło się nagranie z monitoringu, na którym widać moment jego zatrzymania w jednej z kijowskich restauracji. Były gruziński prezydent, który we wtorek miał zeznawać w sprawie tzw. berkutowców, został w poniedziałek zatrzymany i wydalony do Polski. Nie zamierza ubiegać się o azyl w naszym kraju.

Saakaszwili domaga się od UE pomocy w konflikcie z Poroszenką

Micheil Saakaszwili zażądał wsparcia Unii Europejskiej, a zwłaszcza kanclerz Angeli Merkel w konflikcie z prezydentem Ukrainy. „Petro Poroszenko...

zobacz więcej

W telefonicznej rozmowie z ukraińską telewizją News One Micheil Saakaszwili powiedział, że obecnie znajduje się pod ochroną polskiej policji w jednym z warszawskich hoteli. Poinformował też, że nie będzie ubiegał się o azyl w Polsce.

Na nagraniu z poniedziałkowego zatrzymania widać, jak zamaskowani ludzie wyprowadzają polityka z kijowskiej restauracji. Saakaszwili ciągnięty jest za włosy, ma wykręcone do tyłu ręce. Jak napisano w oświadczeniu na jego stronie – Saakaszwilego w czasie zatrzymania bito po twarzy i grożono mu bronią.Jak poinformował polityk w rozmowie telefonicznej na antenie ukraińskiej telewizji ZiK – zastosowano wobec niego przemoc w sposób bardzo brutalny. „Ci, którzy mnie zatrzymali, zachowywali się jak faszyści” – zaznaczył były gruziński prezydent i były gubernator Odessy.

Zatrzymania Saakaszwilego dokonał oddział specjalny ukraińskich służb granicznych, który doprowadził go do samolotu lecącego do Warszawy. Polityka wydalono do Polski, bowiem to z naszego kraju w zeszłym roku były gruziński prezydent nielegalnie wjechał na Ukrainę. Wcześniej prezydent Petro Poroszenko pozbawił go ukraińskiego obywatelstwa.

Micheil Saakaszwili znany jest z ostrej krytyki ukraińskich władz, które oskarża o uwikłanie w korupcję.
(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Saakaszwili domaga się od UE pomocy w konflikcie z Poroszenką

Micheil Saakaszwili zażądał wsparcia Unii Europejskiej, a zwłaszcza kanclerz Angeli Merkel w konflikcie z prezydentem Ukrainy. „Petro Poroszenko...

zobacz więcej

Miał zeznawać w prokuraturze

Przedstawiciel ukraińskiej prokuratury Ołeksij Donskij poinformował, że Micheil Saakaszwili miał we wtorek zeznawać w sprawie tzw. berkutowców, podejrzanych o strzelanie do tłumu demonstrantów na Majdanie podczas ukraińskiej Rewolucji Godności.

Obrona milicjantów przedstawiła nagranie, na którym trzy osoby narodowości gruzińskiej przyznają się, że to one strzelały do tłumu i wskazują na Micheila Saakaszwilego jako jednego z organizatorów przestępstwa. Zdaniem prokuratury nagranie jest fałszywką, na co Saakaszwili przedstawił dowody w trakcie śledztwa. – To, że do zeznań nie dojdzie, wywołuje nasze oburzenie - podkreślił prokurator Ołeksij Donskij.

źródło:
Zobacz więcej