Spółki Skarbu Państwa idą na rekord. Pomógł prosty zabieg

Spółki Skarbu Państwa notują rekordowe wyniki (fot. Shutterstock/Darios/arch.PAP/Jacek Turczyk/CTK/Grzegorz Klatka/Flickr/Paul Sableman)

Spółki Skarbu Państwa dopiero zaczęły publikować wyniki finansowe za ubiegły rok, ale na podstawie wstępnych danych można się spodziewać rekordowych zysków. W pierwszym półroczu 2017 r. 15 największych spółek państwowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych miało zyski na poziomie około 15 mld zł, czyli dwa razy większe niż w podobnym okresie 2016 r. – informuje „Nasz Dziennik”. Bardzo dobre rezultaty osiągają też podmioty nieobecne na warszawskim parkiecie.

Sześć osób usłyszało zarzuty ws. prywatyzacji Ciechu

Pierwsze osoby podejrzane o nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu usłyszały zarzuty w katowickiej prokuraturze - poinformował jej rzecznik...

zobacz więcej

„Jest to co prawda w znacznym stopniu efekt dobrej koniunktury gospodarczej, ale duży wpływ na bilanse finansowe ma też racjonalizacja wydatków. Chodzi zwłaszcza o oszczędności polegające na rezygnacji z zakupu różnych usług od podmiotów zewnętrznych” – czytamy.

„Nasz Dziennik” podkreśla, że oprócz wielkich firm, oszczędzają również mniejsze podmioty. Przykładem tego jest PKP Informatyka. Przed 2016 r. spółka ponosiła straty po 5-6 mln zł rocznie. W dużym stopniu był to efekt zakupu usług na zewnątrz. Ograniczono te zakupy, dzięki czemu spółka w 2016 roku ma zyski na poziomie prawie 7 mln zł. Maciej Małecki, minister w kancelarii premiera, który odpowiada za nadzór nad spółkami Skarbu Państwa, wyjaśnia w „ND”, że „proceder wyprowadzania pieniędzy z państwowych firm miał cechy wspólne”.

„Bardzo często zdarzało się, że spółka zamawiała zbędne ekspertyzy, a potem ekspertyzy do tych ekspertyz i jeszcze kolejne ekspertyzy. Ich wartość często była nikła lub zerowa i chodziło po prostu o zarobienie sporych kwot kosztem Skarbu Państwa i podatników” – wyjaśnia Małecki.

źródło:
Zobacz więcej