RAPORT

Wojna na Ukrainie

Będzie wniosek o stworzenie Krajowego Rejestru Mediów

Konferencja w Domu Dziennikarza SDP w Warszawie (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Konferencja w Domu Dziennikarza SDP w Warszawie (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Większość polskiego rynku medialnego jest w rękach zagranicznych inwestorów i ustawa dotycząca dekoncentracji mediów w Polsce jest niezbędna – mówili uczestnicy poniedziałkowej debaty w Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Sakiewicz: dekoncentracja mediów jest potrzebna, potrzebny jest nam wolny rynek

– Dekoncentracja mediów jest potrzebna, bo potrzebny jest nam wolny rynek – powiedział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny tygodnika „Gazeta...

zobacz więcej

Podczas debaty zaprezentowano raport pt. „Struktura własności mediów w Polsce. Prasa, radio, telewizja” autorstwa m.in. Moniki Szeteli, kierownik Zakładu Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Z raportu wynika, że „większość polskiego rynku medialnego posiadają zagraniczni inwestorzy”.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP Jolanta Hajdasz wskazała, że efektem tego opracowania będzie wniosek o stworzenie Krajowego Rejestru Mediów. Jego celem miałoby być „objęcie mediów pod względem własnościowym, ale nie tylko, stałym monitoringiem”.

„Objąć rynek monitoringiem”

– Dzisiaj robi się to częściowo, (...) nie ma jednego podmiotu, który robiłby to w sposób całościowy i systematyczny – powiedziała Hajdasz. – Wydaje nam się, że jest to bardzo potrzebne, by zanim przejdzie się do uregulowania rynku, czy zastanawiania się, w jaki sposób regulować ten rynek, po prostu objąć go stałym monitoringiem, by wiedzieć, co z tego wynika i jak ten rynek się kształtuje – mówiła.

Obecny na spotkaniu przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski odnosząc się do pomysłu SDP ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że jest to bardzo cenna inicjatywa, ponieważ obecnie różne instytucje monitorują różne fragmenty tego rynku.

– Wiedza nie jest nigdy zagrożeniem, więc powinna tylko pomóc – stwierdził. Podkreślał też, że dekoncentracja mediów w Polsce jest „uprawniona i niezbędna”.

– Państwa europejskie mają swoje zapisy dekoncentracyjne. Rezolucja Rady Europy z marca zeszłego roku namawia wprost, żeby takie zapisy wprowadzić, że to jest bardzo istotny element działań państwa w trosce o pluralizm – mówił Kołodziejski.

Sellin: projekt ustawy o dekoncentracji kapitału w mediach gotowy

– Gotowy jest już projekt ustawy o dekoncentracji kapitału w mediach, czeka tylko na decyzję polityczną – zdradził na antenie Radia ZET...

zobacz więcej

„Dekoncentracja jak najbardziej potrzebna”

– Dekoncentracja jest jak najbardziej potrzebna i dyskusja nie powinna być w tej sprawie hamowana, czy uzależniona od jakichś innych ustaleń międzynarodowych – stwierdził szef KRRiT. Według niego „rozsądne, dobre zapisy dekoncentracyjne nie zaszkodzą, a mogą tylko pomóc”. Kołodziejski zaznaczył jednocześnie, że im bliżej kolejnych wyborów, „tym trudniej jest ważne ustrojowo ustawy przeprowadzać przez całą ścieżkę legislacyjną”.

Uczestniczący w poniedziałkowy spotkaniu szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański stwierdził, że „dekoncentracja na pewno jest potrzebna”. Dopytywany przez dziennikarzy o szczegóły dotyczące zmian w tym zakresie szef RMN odsyłał jednak do resortu kultury, który – jak mówił Czabański – półtora roku temu dostał zadanie przygotowania projektu w tej sprawie.

O tym, że dekoncentracja mediów, to jedna z reform, które PiS chce przeprowadzić w najbliższym czasie, mówił pod koniec lipca 2017 r. w TV Trwam prezes PiS Jarosław Kaczyński; później wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział, że projekt ustawy o dekoncentracji struktur właścicielskich w mediach zostanie ogłoszony wczesną jesienią.

Projekt gotowy

W połowie listopada ub.r. wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński mówił, że projekt ustawy dotyczącej dekoncentracji mediów jest gotowy, a resort kultury czeka na podjęcie decyzji politycznej w tej sprawie.

Na początku stycznia premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z korespondentami zagranicznymi w Polsce był pytany, czy projekt ustawy dot. dekoncentracji mediów może pojawić się w tym roku. – Z tego co wiem, nie ma żadnego pośpiechu w pracach nad dekoncentracją mediów. Nie chcę przez to powiedzieć, że nic się w tym zakresie nie dzieje, prawdopodobnie kilka osób pracuje teraz nad tym projektem, m.in. porównując pojawiające się pomysły z regulacjami dotyczącymi mediów w innych krajach, jak Austria czy Holandia – powiedział premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej