RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezes Julia Przyłębska „Człowiekiem Wolności” tygodnika „Sieci”

Wolność jest darem, ale również nieustannym zadaniem, dlatego nagrodę odbieram jako zobowiązanie – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Właśnie odebrała nagrodę „Człowieka wolności” 2017 przyznawaną przez tygodnik „Sieci”.

Prezes TK apeluje do środowiska sędziowskiego o rozwagę

– Nie dajcie się państwo manipulować i wciągać w rozgrywki polityczne – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Julia Przyłębska...

zobacz więcej

Wyróżnienie zostało wręczone podczas uroczystej gali w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremierzy Piotr Gliński i Beata Szydło, inni ministrowie, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Wolność jest darem, ale również nieustannym zadaniem, dlatego nagrodę odbieram jako zobowiązanie – podkreśliła w swoim przemówieniu prezes TK.

– Nagrodę przyjmuję jako wyróżnienie dla mnie i moich kolegów sędziów - sędziów TK (...), którzy podobnie jak ja znoszą wszystkie ataki, upokorzenia, właśnie w poczuciu wolności – zaznaczyła Przyłębska, wymieniając nazwiska Mariusza Muszyńskiego, Grzegorza Jędrejki, Andrzeja Zielonackiego, Justyna Piskorskiego, Jarosława Wyrembaka i Zbigniewa Jędrzejewskiego.

Wspomniała też dwóch zmarłych w zeszłym roku sędziów Trybunału – Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha, którzy – jak mówiła – „też na co dzień zmagali się ze smutną rzeczywistością i niesprawiedliwymi, brutalnymi atakami”.

– Autorzy tej obrzydliwej nagonki nie rozumieją, że wolność nie oznacza dowolności działania – oceniła.

News portalu tvp.info: Będą zarzuty dla sędziego Stępnia

Sąd Dyscyplinarny w Trybunale Konstytucyjnym nakazał dziś rzecznikowi dyscyplinarnemu TK postawienie zarzutów sędziemu w stanie spoczynku, byłemu...

zobacz więcej

Przyłębska odwołała się w swoim wystąpieniu m.in. do słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wręczając nominacje sędziowskie w kwietniu 2007 r. zwracał uwagę, że sędziowie otrzymują „olbrzymią władzę nad innymi”, pozostając jednocześnie „ludźmi ze swoimi słabościami”.

– I dlatego też roszczenie, żeby władza sądownicza nie podlegała ocenom i krytyce, jest roszczeniem całkowicie nieuzasadnionym – przekonywała prezes TK.

Podkreśliła zarazem, że Lech Kaczyński „w każdym obszarze swojej publicznej działalności” dawał inspirację, „jak najlepiej korzystać z wolności, z wyboru, jaki ta wolność nam – pełniącym ważne funkcje w imieniu społeczeństwa, w imieniu narodu – daje”.

– Dlatego nagrodę wolności dedykuję pamięci tego wybitnego, wielkiego męża stanu, prezydenta Lecha Kaczyńskiego – oświadczyła Przyłębska.

Prezes PiS: TK pracuje dobrze

– To jest nagroda, która można powiedzieć się należała, bo to jest osoba, która wniosła w tym ostatnim okresie naprawdę bardzo dużo jeśli chodzi o podjęcie i przeprowadzenie tej wielkiej przemiany, wielkiej zmiany – mówił po gali prezes PiS. Dodał, że proces ten cały czas trwa i będzie trwał nadal, bo „Trybunał musi pracować, ale on już dzisiaj pracuje dobrze”.

– Pracuje tak jak powinien, ale być może stanie przed nowymi wyzwaniami. Jestem przekonany, że pani prezes sobie z nimi da radę, nawet wtedy jeżeli będą bardzo trudne – powiedział Jarosław Kaczyński.


„Był niezwykłą, barwną postacią”. TK uhonorował prof. Lecha Morawskiego

Lider PiS Jarosław Kaczyński, który wziął udział w konferencji „Tożsamość konstytucyjna” w Trybunale Konstytucyjnym podkreślał, że prawda nie...

zobacz więcej

Czytelnicy i kapituła nagrody honorują co roku osoby szczególnie zasłużone w dziele troski o niezależną i wolną Polskę. Człowiekiem Wolności tygodnika w roku 2015 został wybrany prezydent Andrzej Duda, w roku 2016 – prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W poprzednich latach tytułem Człowieka Wolności Tygodnika zostali uhonorowani też: prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN kierujący pracami archeologicznymi na warszawskiej Łączce, oraz poeta i pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz.

Po zakończeniu kadencji Andrzeja Rzeplińskiego, na mocy trzech nowych ustaw o Trybunale Konstytucyjnym ogłoszonych w Dzienniku Ustaw, Przyłębska została powołana przez prezydenta na p.o. prezesa Trybunału.

21 grudnia 2016 r. prezydent Andrzej Duda powołał sędzię Julię Przyłębską na prezesa TK. Przyłębska jest ósmym prezesem w historii TK i pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej