Skutecznie nas nabrał. Producent znanego suplementu zapłaci dziesiątki milionów kary

UOKiK przypomina: suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom - są środkami spożywczymi, czyli żywnością (fot. Shutterstock/sheff)

Urząd ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 26 mln zł kary za wprowadzenie w błąd konsumentów. Chodzi o reklamy suplementów diety RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior. Według Urzędu ogłoszenia były prezentowane tak, by sprawiały wrażenie, że mają właściwości lecznicze. Tym samym, jak stwierdzono, wprowadzały konsumentów w błąd.

Partia popularnego leku na przeziębienie wycofana z rynku

Główny Inspektor Farmaceutyczny na wniosek producenta wycofał z rynku jedną serię Febrisanu – leku dostępnego bez recepty, stosowanego w objawowym...

zobacz więcej

Postępowanie przeciwko Aflofarm Farmacja Polska w Pabianicach zostało wszczęte na początku kwietnia 2016 r. Wątpliwości wzbudziły reklamy suplementów diety RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior, które były rozpowszechniane w telewizji i internecie w 2015 i 2016 r.

Suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom - są środkami spożywczymi, czyli żywnością. Zdaniem Urzędu RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior były prezentowane tak, aby odbiorca był przekonany o ich leczniczych właściwościach. Działo się tak za sprawą fabuły: w reklamach występowała aktorka, której dolegliwości związane z zatokami ustąpiły po spożyciu suplementu diety. Innym elementem sugerującym, że to leki, była scenografia reklamy, która sugerowała, że bohaterka filmu jest lekarzem. Wpływał na to również scenariusz reklamy; można było usłyszeć m.in. „Nie odwołujemy wizyt? – Nie, zatoki już w porządku, mam RenoPuren”; pojawiały się napisy: „oczyszcza zatoki”, „podnosi odporność”, „zdrowe zatoki na długo”.

Na zlecenie UOKiK TNS sprawdził, jak widzowie odbierali kwestionowane reklamy. Wyniki badań potwierdzają zarzuty postawione przez Urząd, znaczna część badanych konsumentów myślała, że produkty te są lekarstwami. Widzowie postrzegali te suplementy diety jako produkty, które są skuteczne w przypadku dolegliwości związanych z zatokami.

– Badania potwierdziły, że konsumenci oglądający reklamy RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior, byli wprowadzani w błąd. Suplementy diety są żywnością. Nie leczą – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Konsumenci nie potrafią odróżnić suplementu diety od leku, dlatego reklama musi rzetelnie informować o właściwościach produktu. Lek jest w świadomości odbiorców bardziej atrakcyjny od suplementu. Ponadto pod wpływem błędnych informacji rodzice mogli kupić dzieciom, które mają chore zatoki, RenoPuren Zatoki Junior, zamiast pójść do lekarza – dodaje Niechciał.

Kara za wprowadzanie konsumentów w błąd wyniosła prawie 26 mln zł (25 809 824 zł). Spółka zmieniła kwestionowane przez UOKiK reklamy.

źródło:
Zobacz więcej