RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dekomunizacja trwa. Zniknie kolejny PRL-owski pomnik

Pomnik Zwycięstwa (Pomnik Wdzięczności), od lat 80. nosi nazwę Pomnika Matki Polki (fot. arch. PAP/Jerzy Ochoński)
Pomnik Zwycięstwa (Pomnik Wdzięczności), od lat 80. nosi nazwę Pomnika Matki Polki (fot. arch. PAP/Jerzy Ochoński)

Pomnik znajdujący się w centrum Sejn (Podlaskie), wzniesiony na 25-lecie PRL zostanie niedługo zdemontowany – zapowiedział burmistrz miasta. Według informacji Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, na liście pomników do usunięcia w ramach ustawy dekomunizacyjnej jest 21 obiektów.

Stargard już bez kolumny Zwycięstwa

W Stargardzie rozpoczęły się przygotowania do rozbiórki Kolumny Zwycięstwa. 23-metrowy pomnik stał na placu Wolności od 1945 roku. O jego demontażu...

zobacz więcej

Rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Idźkowska poinformowała, że na liście, która powstała na podstawie zgłoszeń samorządów – jest w Podlaskiem 21 pomników, które w ramach ustawy dekomunizacyjnej powinny być usunięte.

Czas na zmianę nazw obiektów symbolizujących lub propagujących komunizm

Samorządy mają na to czas do końca marca. Jeżeli tego nie zrobią do tego czasu, to wojewoda będzie wydawał decyzje o usunięciu tych pomników. Zaznaczyła, że przedtem będzie zasięgał opinii IPN.

Jak poinformował burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski, pomnik stojący w centrum miasteczka zostanie zdemontowany w drugiej połowie lutego. – Wszystkie szczegóły ustaliliśmy z wojewodą podlaskim, czekamy tylko na firmę, która podejmie się demontażu – dodał Nowalski.

Dekomunizacja na opak. Władze Głubczyc planują remont pomnika na cześć Armii Czerwonej

Władze miasteczka Głubczyce, położonego w województwie opolskim, planują remont pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Koszt renowacji to ok. 30...

zobacz więcej

Monument w centrum miasta

Monument z Sejn został wzniesiony i odsłonięty 22 lipca 1970 r. jako pomnik 25-lecia PRL. Z czterech stron cokołu jest wizerunek żołnierzy Armii Czerwonej. Na cokole stoi kobieta. W 1982 roku zmieniono intencję pomnika i odtąd poświęcony był on postaci Matki Polki. Wówczas została zamontowana z boku pomnika tablica ze słowami „Matka – to córka kraju, co jemu gotowa oddać ostatnie dziecię”.

– Trzeba będzie zastanowić się, co zrobić z tym pomnikiem po zdemontowaniu. Ogłoszę też konsultacje społeczne i konkurs na pomysł architektoniczny, jak zagospodarować miejsce po tym obiekcie – powiedział Nowalski.

Oprócz Sejn, pomniki i tablice do usunięcia znajdują się w Białymstoku oraz gminach Ciechanowiec, Nowogród, Bakałarzewo, Dubicze Cerkiewne, Śniadowo, Lipsk, Czyże, Sztabin, Stawiski, Boćki, Narewka, Poświętne, Krynki i Mały Płock.

W Białymstoku usunięte mają być trzy pomniki i jedna tablica. Urząd wojewódzki poinformował, że chodzi np. o „Pomnik poległym za Ojczyznę” czy czołg T34 ustawiony na żelbetowej płycie z tablicą: „Bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej, wyzwolicielom miasta Białegostoku w 30-tą rocznicę zwycięstwa, Mieszkańcy Miasta Białegostoku, maj 1975”.

źródło:

Zobacz więcej