Bilans trzęsienia ziemi na Tajwanie: 15 ofiar śmiertelnych, 280 rannych

W Tajwanie doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4 (fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO)

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło Tajwan we wtorek, wzrosła do 15, po znalezieniu w sobotę pod gruzami hotelu w mieście Keelung ciała trzeciej spośród kilku osób uznanych za zaginione. Wciąż nie udało się zlokalizować ciał dwóch osób.

Potężne trzęsienie ziemi na Tajwanie. Ponad 250 osób rannych

Bilans ofiar wtorkowego trzęsienia ziemi na Tajwanie wzrósł w środę do co najmniej sześciu zabitych i 256 rannych; 88 osób wciąż jest poszukiwanych...

zobacz więcej

Służby ratownicze, które podały informację o znalezieniu ciała trzeciej ofiary – najprawdopodobniej jednego członków rodziny z Chin kontynentalnych, którzy zostali zasypani w częściowo zawalonym hotelu – zaznaczyły, że wobec wstrząsów wtórnych o amplitudzie 4,3, jakie dały o sobie znać w sobotę, są zmuszone do czasowego zawieszenia akcji ratowniczej.

W sobotę ratownicy znaleźli zwłoki dwóch osób – 12–letniego chłopca i kobiety. Następnie zlokalizowano ciało dorosłego mężczyzny. Przypuszcza się, że ciała dwóch osób, które uznano za zaginione, również mogą się znajdować w tamtym punkcie – pod gruzami hotelu Beauty Inn.

Większość ofiar śmiertelnych znajdowała się na niższych piętrach tego hotelu, mieszczącego się w 12–kondygnacyjnym budynku, który prawie całkowicie się zawalił.

W wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4 rannych zostało 280 osób.

Japonia pomaga poszkodowanym

Agencja Kyodo podała w sobotę rano, że w całym szeregu japońskich miast, które ucierpiały podczas najsilniejszego w historii Japonii trzęsienia ziemi i towarzyszącego mu tsunami, do jakiego doszło w marcu 2011 r., rozpoczęła się zbiórka środków na pomoc dla dotkniętego trzęsieniem ziemi Tajwanu.

Tajwan jako jeden z pierwszych pospieszył z pomocą dla Japonii w 2011 r. po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło prawie 16 tys. osób, 5330 wciąż uważa się za zaginione, a ok. 6 tys. zostało rannych. Kataklizm poważnie uszkodził elektrownię atomową Fukushima, co było najpoważniejszą katastrofę nuklearną od czasu Czarnobyla.

Skrzynki dla składania ofiar na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi tajwańskich rodzin ustawiono w sobotę np. w centrum miasteczka Minamianriku w prefekturze Miyagi na wyspie Honsiu. W 2011 r. Tajwańczycy sfinansowali w tym mieście odbudowę szpitala, asygnując na ten cel 22,2 mln dolarów USA.

Podobną akcję prowadzi się w innych prefekturach północno-wschodniej Japonii: Iwate i Fukuszima, które podobnie jak prefektura Miyagi były beneficjentkami tajwańskiej pomocy w 2011 r.

Tajwan leży w aktywnym sejsmicznie regionie. We wrześniu 1999 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 pochłonęło tam ponad 2400 ofiar śmiertelnych. W 2016 roku w wyniku trzęsienia o magnitudzie 6,4 zginęło 16 osób.

źródło:

Zobacz więcej