Czaputowicz: Należy tonować napięcia po stronie polskiej i izraelskiej

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (fot. PAP/Radek Pietruszka)

- W kwestii utrzymania stosunków z Izraelem uważam, że należy tonować napięcia po obu stronach, jestem przekonany także, że rząd izraelski będzie dążył do deeskalacji emocji - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz: Mamy nowego sojusznika ws. ustawy o IPN

Można sobie wyobrazić też nowelizację ustawy o IPN; chodzi o to, by nie zerwać kontaktu, by rozmawiać; nie jest tak, że nie jesteśmy otwarci na...

zobacz więcej

Po spotkaniu z goszczącym w Warszawie szefem MSZ Estonii, Czaputowicz był pytany przez dziennikarzy o relacje polsko-izraelskie w kontekście noweli ustawy o IPN. Odparł, że w stosunkach z Izraelem należy "tonować napięcia po obu stronach". 


- Są różne wystąpienia, jest wysoka temperatura sporu. Uważam że to nie jest właściwy, dobry rozwój sytuacji. Dlatego jestem przekonany, że rząd izraelski będzie dążył do deeskalacji tych emocji - powiedział.

Szef MSZ zapewnił, że Polska nie zmieniła swojego podejścia do państwa Izrael i uznaje ten kraj za ważnego, strategicznego partnera. – Wspieramy Izrael w jego aspiracjach międzynarodowych - zadeklarował Czaputowicz. Pytany, kiedy dojdzie do spotkania polskiego i izraelskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego, szef MSZ powiedział, że polski zespół już jest i odpowiada na pierwsze pytania. - Wierzę, że do spotkania dojdzie - dodał. 

Czas na refleksję

Szef dyplomacji zwrócił uwagę, że prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że po podpisaniu skieruje ustawę o IPN do Trybunału Konstytucyjnego, co daje więcej czasu na refleksję, zastanowienie się nad argumentami i interpretacją prawa.

Czaputowicz: To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości strony izraelskiej

„Nie może być tak, że inne państwa będą nam nakazywały taki lub inny kształt ustaw przyjmowanych w naszym kraju. To jest suwerenna decyzja...

zobacz więcej

Jak zauważył, polskie prawo może być błędnie odczytywane przez ekspertów prawnych. - Jeśli przyjmuje się takie założenia, że intencją Polski jest fałszowanie historii, to należy rozwiać te wątpliwości - podkreślił.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. 

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Przed ponad tygodniem, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

źródło:

Zobacz więcej