RAPORT

Wojna na Ukrainie

Andrzej Duda wysłał film uczestnikom szczytu w Miami

Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Jakub Kamiński)
Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Jakub Kamiński)

– Coraz ważniejszym filarem współpracy Polski z USA są kontakty gospodarcze; obroty handlowe między naszymi krajami przekroczyły w ub.r. granicę 10 mld dolarów – powiedział prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do uczestników rozpoczętego w piątek Polsko-Amerykańskiego Szczytu Przywództwa w Miami.

Prezydent: w Davos słyszałem głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki

zobacz więcej

między Warszawą a Waszyngtonem są dziś niezwykle intensywne, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa”. – Dzięki nim od zeszłego roku na terenie Polski stacjonują wojska amerykańskie. Ich obecność to najbardziej czytelny znak rzeczywistej, sojuszniczej solidarności i partnerstwa – zauważył prezydent, dodając, że polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa „obejmuje także kooperację w zakresie modernizacji polskiej armii”.

– Coraz ważniejszym filarem naszej współpracy są również kontakty gospodarcze; Stany Zjednoczone są dla nas kluczowym partnerem biznesowym ze względu na ogromną skalę przedsiębiorczości, jak również jej innowacyjność – zaznaczył Andrzej Duda.

Według niego dobrym prognostykiem dla rozwoju tych relacji jest „ubiegły rok, który był rekordowy, jeśli chodzi o dwustronny obrót handlowy”. – Zwiększył się on o ponad 20 proc. w stosunku do roku 2016, przekraczając granicę 10 mld dolarów – podał prezydent. Zasadnicze – jego zdaniem – znaczenie dla Polski ma też „transfer innowacyjnych technologii i rozwiązań, które pozytywnie wpływają na modernizację naszej gospodarki”.

„Polska strefa inwestycji”

Prezydent wskazał też, że „z roku na rok zwiększa się liczba polskich inwestycji w Ameryce”. – Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych kierunków inwestowania przez polskie firmy poza UE. Możliwości rozwoju na rynku amerykańskim poszukują m.in. firmy IT, biotechnologiczne, medyczne, czy sektora technologii kosmicznych – mówił Andrzej Duda.

Polski prezydent odwołał się też do ubiegłorocznego udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w szczycie Trójmorza w Warszawie. – Obecność prezydenta Donalda Trumpa na tym wydarzeniu pokazała, że inicjatywa jest przedmiotem poważnego zainteresowania Stanów Zjednoczonych – przekonywał.

Szczyt, zorganizowany pod hasłem „Polska strefa inwestycji”, objęty jest honorowym patronatem prezydenta. Wśród gości – według informacji podanych przez organizatora – znaleźć mają się m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, szef BBN Paweł Soloch, wiceministrowie: infrastruktury Mikołaj Wild i rozwoju Tadeusz Kościński oraz pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej