Sprawdź, jak długo trzeba biegać, aby spalić kalorie po zjedzeniu pączka

Aby spalić pączka, trzeba pobiegać 20 minut (fot. Pixabay/ panmukola0)

Jak długo trzeba intensywnie myśleć, żeby spalić tyle energii, ile dostarczymy do organizmu, jedząc jednego pączka? Mózg do funkcjonowania potrzebuje energii, i to całkiem sporo energii. A skoro tak, czy można zrzucić zbędne kilogramy, pracując intelektualnie? A może wystarczy pobiegać? Dziś ostatni czwartek przed Wielkim Postem – tak zwany tłusty czwartek. Smakosze twierdzą, że tego dnia każdy powinien zjeść co najmniej jednego pączka.

Święto łasuchów. Dziś tłusty czwartek

Rozpoczynają się karnawałowe ostatki. Wyznacza je Tłusty Czwartek, czyli w tradycji chrześcijańskiej ostatni czwartek przed Wielkim Postem, który...

zobacz więcej

Jak długo mózg musi pracować, żeby spalić energię, jaką dostarczamy organizmowi, jedząc jednego pączka?

– Mózg waży mniej więcej 2 proc. masy ciała, ale zużywa energii 10 razy więcej, czyli około 20 proc. energii, jaką potrzebuje w spoczynku nasz organizm do funkcjonowania – tłumaczy doktor Tomasz Rożek w materiale na Facebooku „Nauka. To lubię”.

Rodzi się pytanie, po co mózgowi tyle energii?
– Głównie na produkcję tzw. neurotransmiterów, czyli związków chemicznych, które są niezbędne do tego, żeby neurony, czyli komórki mózgu, mogły się ze sobą porozumiewać. Natomiast wbrew temu, co mogłaby podpowiadać intuicja, mózg w zasadzie zużywa mniej więcej tyle samo energii, niezależnie od tego, czy intensywnie myślimy, czy też odpoczywamy – wyjaśnia Tomasz Rożek.

– Mniej więcej tyle samo, ale nie tyle samo, ponieważ okazuje się, że intensywnie pracując intelektualnie, tej energii zużywa nieco więcej. Po to, żeby spalić pączka, który średnio ma 350 kalorii, trzeba myśleć intensywnie przez około 7-8 godzin. To już chyba lepiej pobiegać 20 minut. Na jedno wyjdzie – zdradza dr Tomasz Rożek.

źródło:
Zobacz więcej