Premier Morawiecki: Służba zdrowia jest dla nas absolutnym priorytetem

– Służba zdrowia jest dla nas absolutnym priorytetem – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, komentując zawarcie porozumienia przez ministra zdrowia i lekarzy rezydentów. – W ślad za naszymi słowami idą czyny, idą środki – zapewnił.

Nareszcie. Jest kompromis między ministrem zdrowia i rezydentami

Przyspieszenie nakładów na ochronę zdrowia, godziwe wynagrodzenie dla lekarzy specjalistów pracujących w jednym miejscu oraz dwuletni okres pracy w...

zobacz więcej

– Służba zdrowia jest dla nas absolutnym priorytetem, jest bardzo ważną sprawą, dotyka wszystkich Polaków. Chcemy poprawiać służbę zdrowia. Chcemy wydawać więcej środków. To był postulat, który udało się przyspieszyć (...) do 6 proc. PKB do roku 2024 – powiedział szef rządu na konferencji prasowej z udziałem szefa MZ Łukasza Szumowskiego.

Premier wskazywał, że PiS „dopełnia obietnic wyborczych”. – Tak jak mówiliśmy - nie może być upaństwowienia kosztów i strat, a prywatyzacji zysków. Tak chcemy reformować służbę zdrowia, również w porozumieniu z lekarzami – powiedział.

Mateusz Morawiecki podziękował byłemu ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi, który „dokonał ogromnych wysiłków po to, by służba zdrowia wyglądała lepiej”.

Minister zdrowia: jest światełko w tunelu; lekarze rezydenci: światełko dostrzegalne

Pięć godzin trwało spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami lekarzy rezydentów, którzy domagają się wzrostu nakładów na...

zobacz więcej

„Służba zdrowia potrzebuje spokoju”

Premier podkreślał, że „służba zdrowia potrzebuje spokoju, by razem naradzać się, czasem spierać, ale wypracowywać najlepsze rozwiązania dla personelu medycznego, a przede wszystkim – pacjentów”.

– W ślad za naszymi słowami, za naszymi debatami, idą też czyny, idą też środki, idą też pieniądze. Te pieniądze mogły się pojawić, bo skutecznie uszczelniliśmy system podatkowy – dodał.

Ministerstwo Zdrowia i rezydenci podpisali w czwartek porozumienie. Przewiduje ono m.in. podwyżki dla rezydentów, wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r. i zobowiązanie do dalszego dialogu z zawodami medycznymi.

Rezydenci wypowiadają umowy. Protestujący zaapelowali do premiera o spotkanie

– Mogą stanąć strategiczne szpitale w Polsce; w ponad 50 miastach wybuchły akcje masowego wypowiadania klauzuli opt-out – powiedział w piątek...

zobacz więcej

„Ministerstwo Zdrowia i rezydenci kierowali się dobrem pacjenta”

– Cieszy mnie porozumienie MZ z rezydentami; obie strony kierowały się dobrem pacjenta – ocenił premier. Zaznaczył, że dzięki porozumieniu będzie można „w spokoju zająć się kolejnymi etapami reformowania służby zdrowia”.

Premier ocenił, że obie strony „kierowały się dobrem pacjenta”. – Cieszy mnie, że udało się dojść do porozumienia. To porozumienie oznacza, że będzie można w spokoju zająć się teraz opracowywaniem kolejnych etapów zmian, kolejnych etapów reformowania służby zdrowia właśnie dla dobra pacjenta – powiedział premier.

Ocenił, że proces reformowania ochrony zdrowia będzie długi, ze względu na wieloletnie zaniedbania.

– Ale potrzebujemy wraz ze środowiskiem medycznym spokoju, po to, żeby wypracować najlepsze mechanizmy zmian, odbiurokratyzowania służby zdrowia, wdrożenia rozwiązań elektronicznych. Wiemy, że one przyspieszą procesy medyczne, skrócą kolejki, a o to nam chodzi dla dobra pacjenta. Cieszę się, że dzisiaj zrobiliśmy bardzo poważny, dobry, pozytywny krok we właściwym kierunku razem ze środowiskiem medycznym. To jest dla mnie niezwykle ważne – dodał.

Minister zdrowia chce postawić na dialog z rezydentami

– Mam pomysł na rozwiązanie konfliktu z rezydentami – zapewnił nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”.

zobacz więcej

Dodatkowe 2 mld zł na poprawę komfortu i bezpieczeństwa pacjenta

Dodatkowe 2 mld zł, o które zwiększone zostaną w tym roku środki na ochronę zdrowia, zostaną przeznaczone na poprawę komfortu, bezpieczeństwa i sytuacji pacjenta – zadeklarował minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji z premierem.

– To jest bardzo ważny dzień dla pacjentów, dla kolegów. To jest bardzo ważny dzień dla Polaków, dlatego że te niepokoje, które trwały przez dłuższy czas, zostały dzisiaj chyba wygaszone poprzez podpisanie tego porozumienia – powiedział minister zdrowia.

– Tak jak powiedział pan premier, zdrowie i ochrona zdrowia są priorytetem. Z tego powodu zwiększamy nakłady na ochronę zdrowia. W tym roku - 2018 r. - to będzie dodatkowe 2 mld 160 mln zł. Te pieniądze będą przeznaczone na działania, które poprawią komfort, poprawią bezpieczeństwo, poprawią sytuację pacjenta – zapowiedział Szumowski.

Dodał, że dzięki porozumieniu do 2024 r. do systemu ochrony zdrowia trafi dodatkowe 16 mld zł. – To są bardzo duże środki. Będziemy starali się je zagospodarować w możliwie dobry sposób, tak aby każda złotówka była wydana w sposób racjonalny i najlepszy – zapewnił szef MZ.

źródło:

Zobacz więcej