RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szef MSZ: Zaprosiłem wiceszefa KE Fransa Timmermansa do Polski

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz spotkał się z wiceszefem KE Fransem Timmermansem (fot. TT/MSZ/Gabriel Piętka)
Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz spotkał się z wiceszefem KE Fransem Timmermansem (fot. TT/MSZ/Gabriel Piętka)

Najnowsze

Popularne

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował w czwartek w Brukseli, że w trakcie spotkania z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem zaprosił go do Warszawy, by spotkał się m.in. z prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Czaputowicz po rozmowie z Timmermansem: Nie było mowy o żadnych ustępstwach

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz o niedzielnej rozmowie z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem.

zobacz więcej

Czaputowicz podkreślił, że w trakcie czwartkowej rozmowy z Timmermansem omówione zostały poszczególne elementy reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

– Dialog trwa, zaprosiłem pana Fransa Timmermansa do Warszawy – powiedział Czaputowicz.

– Chciałbym, żeby się spotkał ze mną, prezes Trybunału Konstytucyjnego (Julią Przyłębską – red.), może z innymi osobami – dodał.

Szef MSZ zaznaczył, że wizyta Timmermansa miałaby być związana z dalszym wyjaśnianiem przez polski rząd reformy systemu sądownictwa.

„Powiedziałem, że TK jest w pełni legalny”. Czaputowicz o rozmowie z Timmermansem

Około godziny trwało spotkanie w Brukseli ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem...

zobacz więcej

„Planujemy ustosunkować się do zaleceń KE w terminie”

Jacek Czaputowicz poinformował również, że polski rząd ustosunkuje się do zaleceń KE ws. praworządności w przewidywanym terminie – do 20 marca.

KE, uruchamiając w grudniu 2017 r. art. 7 unijnego traktatu, przyjęła zalecenia, w których wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów. KE dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

Szef MSZ, pytany w czwartek o zalecenia KE, podkreślił, że Polska ma czas na ustosunkowanie się do nich do 20 marca. – Planujemy się do tego czasu ustosunkować – powiedział Czaputowicz.

– Też jest przed nami (zadanie, żeby) przekonać do naszego systemu, ustosunkować się do tych założeń, wniosku Komisji Europejskiej i pokazać, jak to naprawdę funkcjonuje – dodał.

Według szefa MSZ polski system wymiaru sprawiedliwości jest „zgodny z prawem”.
– Nie wykluczam pewnych modyfikacji, jeżeli one będą uzasadnione i jeżeli władze w Polsce, parlament, który przyjmuje uchwały, uzna te zastrzeżenia za zasadne – zaznaczył Czaputowicz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej