Nareszcie. Jest kompromis między ministrem zdrowia i rezydentami

Przyspieszenie nakładów na ochronę zdrowia, godziwe wynagrodzenie dla lekarzy specjalistów pracujących w jednym miejscu oraz dwuletni okres pracy w Polsce po ukończonej specjalizacji to główne założenia porozumienia ministra zdrowia z rezydentami. – Dzięki temu, że przedstawiłem pakiet konkretnych rozwiązań, była możliwa konstruktywna, dobra rozmowa i wypracowanie porozumienia – powiedział Łukasz Szumowski po spotkaniu z rezydentami.

– Po długich i niełatwych rozmowach udało się wypracować kompromis. Dzięki temu, że przedstawiłem pakiet konkretnych rozwiązań, była możliwa konstruktywna i dobra rozmowa i wypracowanie porozumienia – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL.

– Tak jak powiedział premier Mateusz Morawiecki w swoim expose, ochrona zdrowia jest priorytetem tego rządu, rządu PiS – podkreślił Szumowski.

Minister zdrowia wskazał, że najważniejszym punktem porozumienia jest przyspieszenie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. – Przyspieszamy do 2024 r. do 6 proc. PKB – zadeklarował.

Umowa zakłada, że lekarz specjalista, który zechce pracować w jednym miejscu pracy, otrzyma godziwe wynagrodzenie. To, jak zauważył, ma pozwolić na poświęcenie czasu pacjentowi i poprawić ciągłość opieki.

– Zgodziliśmy się, że wzrost nakładów na wynagrodzenia powinien skutkować zobowiązaniem do pracy w Polsce przynajmniej przez dwa lata po skończeniu specjalizacji – wymieniał Szumowski.
teraz odtwarzane
Prof. Modzelewski o większych nakładach na zdrowie: różnicę trzeba pokryć z budżetu państwa

Rezydenci wypowiadają umowy. Protestujący zaapelowali do premiera o spotkanie

– Mogą stanąć strategiczne szpitale w Polsce; w ponad 50 miastach wybuchły akcje masowego wypowiadania klauzuli opt-out – powiedział w piątek...

zobacz więcej

Klimat na prawdziwą reformę ochrony zdrowia

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński powiedział, że po raz pierwszy od 30 lat odczuwalny jest klimat na prawdziwą, rzetelną reformę ochrony zdrowia. Zaznaczył, że najważniejsze w porozumieniu jest przyspieszenie wzrostu nakładów zdrowie do 6 procent PKB w 2024 r.

Zaapelował też do lekarzy, aby pracowali dłużej do dobra chorych.

Pieniądze na zdrowie z uszczelnienia podatków

Prof. Witold Modzelewski, prawnik i ekspert podatkowy z UW wskazał w TVP Info, że wzrost wydatków na służbę zdrowia można pokryć np. poprzez wzrost składki na ubezpieczenie zdrowotne. – To nie jest ta droga – zaznaczył ekspert.

Jego zdaniem obciążenie ubezpieczonych nie jest potrzebne. – Różnicę w tym zakresie trzeba pokryć ze środków publicznych, czyli z budżetu państwa – powiedział Modzelewski. Wskazał tu na rezerwy budżecie, które mogą pochodzić z uszczelnienia podatków.

źródło:
Zobacz więcej