Wyczekiwanie na rynku nieruchomości. Ceny się utrzymują

Sytuacja na rynku może się zmienić po ewentualnej korekcie stóp procentowych (fot. Pexels)

Mimo względnego spokoju w cenach mieszkań, sytuacji na rynku z zapartym tchem przyglądają się zarówno potencjalni kupcy, jak też deweloperzy – informuje „Puls Biznesu”. Dziennik zwraca uwagę, że w grudniu zeszłego roku w cenach transakcyjnych lokali mieszkalnych obeszło się bez rewolucji.

Polityka mieszkaniowa w rękach premiera? Projektem ustawy zajmie się SKRM

Premier ma wyznaczać cele i środki polityki mieszkaniowej państwa oraz nadzorować jej realizację – wynika z projektu noweli ustawy o działach...

zobacz więcej

Przygotowywany przez Cenatorium specjalnie dla „PB” i Bankier.pl indeks Urban.one w dużych miastach – poza Warszawą – wzrósł jedynie o 0,07 pkt., natomiast w samej stolicy odnotowano jego spadek – o 0,46 pkt.

Zdaniem ekspertów w najbliższych miesiącach otoczenie makroekonomiczne powinno nadal sprzyjać zakupom nieruchomości, zarówno na cele mieszkaniowe, jak też inwestycyjne.

– Zakładam, że trend będzie się utrzymywał do momentu podniesienia stopy referencyjnej przez Radę Polityki Pieniężnej. Z komunikatów płynących z Narodowego Banku Polski wynika jednak, że nie planuje ona podniesienia stóp. Jej członkowie dają do zrozumienia, że byliby skłonni do podwyżki dopiero wówczas, gdy inflacja wzrośnie do górnej granicy celu inflacyjnego, czyli do 3,5 proc. Dopóki tak się nie stanie, sprzedaż mieszkań może być wciąż silnie wspierana przez inwestorów – mówi Barbara Bugaj, starszy analityk rynku nieruchomości w Cenatorium.

Przebadani przez Cenatorium eksperci uważają jednocześnie, że na rynku deweloperskim należy spodziewać się konsolidacji.

źródło:
Zobacz więcej