RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szajka hakerów rozbita. Straty idą w setki milionów dolarów

Służby zatrzymały 36 osób w kilku krajach (fot. Pixabay)
Służby zatrzymały 36 osób w kilku krajach (fot. Pixabay)

Na ponad 530 mln dolarów liczone są straty spowodowane przez szajkę, która zajmowała się handlem skradzionymi danymi osobowymi internautów z całego świata. Departament Sprawiedliwości USA poinformował o rozbiciu grupy i zatrzymaniu 36 osób.

Ponad połowa polskich firm doświadczyła cyberataku. Jest raport

54,5 proc. firm doświadczyło cyberataku, ale tylko 33,6 proc. ocenia swój poziom zabezpieczeń jako prawidłowy. Tak wynika z raportu...

zobacz więcej

Rozbita sieć cyberprzestępców działała od 2010 r. Stworzył ją 34-letni Ukrainiec Swiatosław Bondarenko. Mottem grupy było: „Oszustwo jest naszą wiarą”. Doprowadziła ona osoby indywidualne, firmy i instytucje finansowe do strat szacowanych na 530 mln dolarów.

Złodzieje współpracowali z hakerami z całego świata, budując dla nich platformę, dzięki której można było kupować i sprzedawać dane kradzione w sieci – m. in. odpowiedniki numerów PESEL, daty urodzenia i hasła do kont. Osoby, które kupowały dane, wykorzystywały je później do kolejnych kradzieży – np. do oszustw dotyczących kont bankowych.

Grupa stworzyła też specjalne konto, dzięki któremu można było prać pieniądze pochodzące z internetowych przestępstw, inwestując je w cyberwaluty, m. in. w Bitcoin. – Zrobiliśmy duży krok w walce z międzynarodową cyberprzestępczością – powiedział David Rybicki, zastępca prokuratora generalnego USA, informując o rozbiciu grupy.

To jedna z największych takich operacji w historii. Współpracowały przy niej służby z całego świata. Hakerzy zostali aresztowani w Stanach Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Kosowie i Serbii. Departament Sprawiedliwości USA przyznaje, że sprawa jest rozwojowa, a część cyberprzestępców nadal pozostaje na wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej