RAPORT

Pogarda

Bez leków na astmę nie ma igrzysk. Norwescy sportowcy wiozą duży zapas

Sztab medyczny kadry norweskich sportowców zabrał ze sobą na zimową olimpiadę w Pjongczangu ponad 6 tys. dawek leków na astmę (fot. Matthias Hangst/Getty Images)
Sztab medyczny kadry norweskich sportowców zabrał ze sobą na zimową olimpiadę w Pjongczangu ponad 6 tys. dawek leków na astmę (fot. Matthias Hangst/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Sztab medyczny kadry norweskich sportowców zabrał ze sobą na zimową olimpiadę w Korei Południowej znaczne zapasy leków na astmę. Chodzi o ponad 6 tys. dawek preparatów udrażniających drogi oddechowe.

Pjongczang: Polscy skoczkowie w znakomitej formie. Najlepsi na środowych treningach

Polacy świetnie spisali się na środowych treningach na normalnej skoczni (HS 109) przed igrzyskami w Pjongczangu. Pierwszą serię wygrał Dawid...

zobacz więcej

Wśród nich znajdują się 43 inhalatory do typowych lekarstw na astmę. Dla porównania, kadry Szwecji czy Finlandii mają ze sobą tylko 10 inhalatorów.

Norwegowie do Pjongczangu zabrali także 10 nebulizatorów, dzięki którym można poddać sportowców profilaktycznym inhalacjom. Zabiegi rozszerzają oskrzela i powodują większą wydolność płuc. Zdaniem Mony Kjeldsberg - szefowej sztabu medycznego norweskiej kadry, ilość medykamentów jest adekwatna do potrzeb 250-osobowej reprezentacji Norwegii.

Śledztwo przeprowadzone kilka lat temu przez dziennikarzy gazety „Verdens Gang” pokazało, że 42 z 61 olimpijskich medali w biegach narciarskich zdobyli norwescy sportowcy przyjmujący lekarstwa na astmę.

Niecałe dwa lata temu na dwa miesiące został wykluczony ze startów biegacz Martin Sundby. W 2016 r. na problem chorych na astmę norweskich narciarzy zwróciła ponownie uwagę Justyna Kowalczyk. Nasza mistrzyni zadała wtedy retoryczne pytanie: „Jak to jest, że w kraju o tak czystym powietrzu jest tylu astmatyków?”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej