Musk wysłał w kosmos rekordową rakietę. Na pokładzie… auto

Rakieta Falcon Heavy odleciała w kierunku Marsa (fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA)

Kolejny przełom w podboju kosmosu. Prywatna firma Space X należąca do miliardera Elona Muska wysłała rakietę nośną Falcon Heavy, największą tego typu w historii. Na jej pokładzie znalazł się samochód Tesla Roadster.

Pracują nad rakietą dla misji na Marsa. Pierwszy lot już w 2018 roku?

Pierwszy lot SLS, największej rakiety nośnej na świecie, która w przyszłości ma wynieść statek kosmiczny Orion w załogową misję na Marsa, ma się...

zobacz więcej

Start z przylądka Canaveral na Florydzie zaplanowano na wtorek na godz. 19.30 naszego czasu, ale ze względu na warunki pogodowe zmieniono ją. Dopiero przed godz. 21 rozpoczęto tankowanie i Falcon Heavy wystartowała ostatecznie o godz. 21.45 czasu polskiego, osiągając po dwóch minutach prędkość 5 tys. km/godz.

Dwa gigantyczne silniki wspomagające, które wyniosły rakietę, bezpiecznie wróciły na Ziemię. Dwa pomocnicze wylądowały nieopodal Canaveral, trzeci miał zostać sprowadzony na platformę pływającą na Atlantyku. Zostaną zbadane i jeżeli okaże się, że nie ucierpiały, to zostaną ponownie wykorzystane.

Naukowcy oceniają, że po sześciu godzinach lotu będzie wiadomo, czy wszystkie fazy przebiegły zgodnie z planem. Szanse pełnego sukcesu oceniono na 50 proc.

Cel: kolonizacja Marsa

Rakieta Falcon Heavy została wysłana na orbitę Marsa. Dotrze tam za pół roku. Musk przyznaje bowiem, że kolonizacja Czerwonej Planety jest jego celem.

Na pokładzie FH znajduje się samochód Tesla Roadster z manekinem ubranym w biały kombinezon. Przy starcie towarzyszył jej utwór „Life on Mars” Davida Bowiego. W zeszłym roku Musk mówił, że bardzo podoba mu się pomysł „samochodu dryfującego w nieskończoność w przestrzeni powietrznej, który być może za miliony lat zostanie odkryty przez rasę pozaziemską”.Start największego przedsięwzięcia Muska był ogromnym wydarzeniem medialnym. Na oficjalnym kanale transmitującym je na żywo pojawiło się ponad 2 miliony internatuów.

źródło:
Zobacz więcej