Raport

Epidemia koronawirusa

Pustynia Dhofar jak Mars. Naukowcy zaczęli kosmiczny eksperyment

Przygotowanie marsjańskiego eksperymentu kosztowało prawie pół miliona euro (fot. tt/@Austr. Space Forum)

Europejscy naukowcy rozpoczęli kosmiczny eksperyment w Omanie. Na czerwonej pustyni Dhofar panują warunki przypominające te na Marsie, dlatego właśnie tam astronauci sprawdzą, jak w przyszłości przygotować się do wyprawy na Czerwoną Planetę.

Szef SpaceX Elon Musk planuje prywatną wyprawę na Marsa

Elon Musk, charyzmatyczny szef prywatnej firmy aeronautycznej SpaceX, zapowiedział, że do roku 2024, wcześniej niż rządowa NASA, zorganizuje...

zobacz więcej

Eksperyment Mars Analog Mission „Amadee” zorganizowało Austriackie Forum Przestrzeni. Międzynarodowy zespół astronautów m. in. z Francji, Holandii, Niemiec i Hiszpanii przeprowadzi dwadzieścia eksperymentów.

– Celem jest oczywiście przygotowanie przyszłej misji – tłumaczy dr Gernot Gromer, szef projektu z Austriackiego Forum Przestrzeni.

Naukowcy będą m. in. uprawiać rośliny hydroponiczne czy przetestują pracę robotów pobierających próbki ziemi. Wszystko to bez telefonów komórkowych i lokalizacji GPS. Wyniki badań trafią do Insbrucka.

W czwartek naukowcy rozpoczną główną cześć eksperymentu, który potrwa do końca miesiąca. Będą wtedy całkowicie odizolowani, ale ich doświadczenia będzie można śledzić w internecie. Przygotowanie marsjańskiego eksperymentu kosztowało prawie pół miliona euro. Pustynia w południowym Omanie przypomina powierzchnię Marsa. Czerwono-pomarańczowa przestrzeń ma symulować piasek i góry na drugiej co do bliskości od Ziemi planecie. Podobna jest także jakość osadu, który zdaniem naukowców powstał jeszcze w paleocenie.

źródło:
Zobacz więcej