Minister Czaputowicz podziękował szefowi MSZ Niemiec

O tragicznej historii II wojny światowej rozmawiali w niedzielę szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji - poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska. MSZ dodało, że minister Jacek Czaputowicz podziękował szefowi MSZ Niemiec Sigmarowi Gabrielowi za oświadczenie ws. odpowiedzialności Niemiec za Holokaust.

Niemcy potępiają zafałszowania historii i sformułowanie „polskie obozy śmierci”

„Polska może być pewna, że Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak...

zobacz więcej

Sigmar Gabriel w swoim oświadczeniu odniósł się w sobotę do dyskusji, jaką wywołała nowelizacja ustawy o IPN. „Polska może być pewna, że jakakolwiek próba zafałszowania historii, jak w sfomułowaniu >>polskie obozy koncentracyjne<<, zostanie przez nas w sposób jasny i zdecydowany odrzucona” – napisał minister. „Nie ma najmniejszej wątpliwości, jeśli chodzi o to, kto był odpowiedzialny za obozy koncentracyjne. To zorganizowane masowe morderstwo zostało popełnione przez nasz naród i nikogo innego. Jeśli byli pojedynczy kolaboranci, to oni nic tu nie zmieniają” – dodał.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że w przeprowadzonej w niedzielę rozmowie telefonicznej, szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji rozmawiali o tragicznej historii okresu II wojny światowej.

Jak dodało MSZ, „minister Jacek Czaputowicz podziękował szefowi niemieckiej dyplomacji za jego ostatnie oświadczenie dotyczące odpowiedzialności Niemiec za organizację Holokaustu”. „Szef polskiej dyplomacji poinformował niemieckiego kolegę, że nowelizacja ustawy o IPN nie ogranicza wolności badań naukowych i działalności artystycznej” – podał resort.

Senat w czwartek zaakceptował bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie, publicznie i wbrew faktom, polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Nowelizacja trafiła do prezydenta. Nowelizacja ustawy o IPN, jeszcze przed poparciem jej przez Senat, wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

źródło:
Zobacz więcej