RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Netanyahu krytykuje Sorosa. Miliarder miał stać za protestami przeciw deportacjom migrantów

Premier Izraela Netanyahu miał oskarżyć George’a Sorosa (na zdjęciu) o finansowanie kampanii przeciw rządowemu planowi deportacji afrykańskich migrantów (fot. VCG/VCG via Getty Images)
Premier Izraela Netanyahu miał oskarżyć George’a Sorosa (na zdjęciu) o finansowanie kampanii przeciw rządowemu planowi deportacji afrykańskich migrantów (fot. VCG/VCG via Getty Images)

Premier Benjamin Netanyahu oskarżył George’a Sorosa o finansowanie szeroko zakrojonej kampanii przeciw rządowemu planowi deportacji afrykańskich migrantów i osób ubiegających się o azyl – informuje angielskojęzyczny portal „The Times of Israel”. W Izraelu ruszyła kampania informowania takich osób, przybyłych z Sudanu i Erytrei, że zostaną odesłane do Afryki.

Węgry zarzucają Komisji Europejskiej arogancję i uleganie wpływom George'a Sorosa

Aroganckie postępowanie wobec rządu węgierskiego i uleganie wpływom amerykańskiego finansisty George'a Sorosa zarzucił we wtorek Komisji...

zobacz więcej

Jak podaje „The Times of Israel” powołując się m.in. na dziennik „Haaretz”, szef izraelskiego rządu skomentował działalność amerykańskiego miliardera o węgiersko-żydowskich korzeniach podczas spotkania ministrów rządzącej partii Likud. Benjamin Netanyahu w odpowiedzi na stwierdzenie ministra nauki Ofira Akunisa o tym, że lokalne organizacje pomocowe są finansowane przez zagraniczne rządy i fundacje, miał stwierdzić: „George Soros finansuje również protesty”.

W niedzielę w Izraelu ruszyła kampania informowania migrantów i osób ubiegających się o azyl przybyłych z Sudanu i Erytrei, że zostaną odesłani do afrykańskiego kraju, który cieszy się stosunkowo stabilną władzą. Plan przewiduje, że ci, którzy opuszczą kraj dobrowolnie do końca marca, otrzymają 3,5 tys. dolarów i bilet. Ci, którzy odmówią, mają być, począwszy od 1 kwietnia, zamykani w więzieniach albo odsyłani siłą.

Projekt spotkał się z krytyką części Izraelczyków. Grupy pilotów, lekarzy, pisarzy, byłych dyplomatów i osób ocalałych z Holokaustu apelowało do premiera Netanyahu o wstrzymanie planu deportacji. Oceniają, że jest nieetyczny i zniszczy wizerunek Izraela.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej