„Der Spiegel”: Kohl w młodości wspierał uwięzionych nazistów

Wg mediów Kohl jako początkujący polityk wspierał finansowo organizację pomagającą zbrodniarzom nazistowskim w więzieniach (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl jako początkujący polityk wspierał finansowo organizację pomagającą zbrodniarzom nazistowskim przebywającym w więzieniach – poinformował „Der Spiegel”. Niemiecki tygodnik powołuje się na nowo odkryte dokumenty.

MSZ ujawniło szyfrogramy dotyczące wizyty Helmuta Kohla w Polsce w 1989 r.

Witold Waszczykowski odtajnił szyfrogramy z wizyty Helmuta Kohla w Polsce w 1989 r. Dokumenty pokazują po latach, jak bardzo zmitologizowane jest...

zobacz więcej

Z cytowanych w najnowszym wydaniu tygodnika dokumentów wynika, że sam Kohl opowiadał o corocznych wpłatach w wysokości około 200 marek niemieckich na organizację „Hilfswerk Hausser”, Organizacja zbierała środki dla skazanych zbrodniarzy nazistowskich oraz ich krewnych.

Tworzyli są byli członkowie Waffen-SS, czyli zbrojnych oddziałów niemieckiej nazistowskiej formacji paramilitarnej. Związek założył w 1962 roku generał Reichswehry i Waffen-SS Paul Hausser. Kohl – jak pisze „Der Spiegel” – uważał go za „przyzwoitego człowieka”.


„Hausser lobbował wówczas u polityków o zabezpieczenie na starość dla swoich towarzyszy i brał udział w ukrywaniu zbrodni nazistowskich” – podaje tygodnik. Jeszcze jako kanclerz Niemiec w latach 1982-1998 Kohl wykazywał się zrozumieniem dla Waffen-SS. W 1985 roku wywołał skandal, odwiedzając z ówczesnym prezydentem USA Ronaldem Reaganem cmentarz wojskowy w Bitburgu, na którym pogrzebani są również członkowie Waffen-SS – przypomina „Der Spiegel”.

źródło:

Zobacz więcej