Ruiny miasta Majów odkryte w Gwatemali. Dziesiątki tysięcy obiektów

Majowie budowali świątynie na wysokich piramidach schodkowych (fot. Pixabay/jarmoluk)

W Gwatemali archeolodzy odnaleźli ruiny starożytnego miasta Majów. Dzięki technice laserowej udało się zlokalizować ponad 60 tysięcy obiektów, które obecnie ukryte są pod pokrywą lasu tropikalnego.

Nastolatek dokonał odkrycia archeologicznego. Nawet nie ruszył się od biurka

15-letni Kanadyjczyk najpewniej odkrył zaginione miasto Majów. William Gadoury nie uczestniczył jednak w wyprawie do Meksyku. Odkrycia dokonał...

zobacz więcej

Przy pomocy lindaru – urządzenia, które działa na zasadzie podobnej do radaru, ale wykorzystuje światło zamiast mikrofal – naukowcy przeszukali ponad 2 tysiące kilometrów kwadratowych lasu. W Peten w północnej części Gwatemali odkryli fragmenty domów, pałaców, dróg i fortyfikacji. Według badaczy większość konstrukcji była kamienna i kryta strzechą.

Stephen Houston, profesor archeologii i antropologii z Uniwersytetu Brown w Stanach Zjednoczonych, powiedział BBC, że dla archeologów zajmujących się historią Majów jest to największe osiągnięcie od ponad 150 lat.

Archeolodzy uważają, że rozwijająca się technologia może zmienić sposób patrzenia na tę cywilizację, a szacunkowa liczba ludności Majów może okazać się trzy lub cztery razy większa, niż dotychczas zakładano.

źródło:
Zobacz więcej