Luksusowy megajacht zwodowany w Szczecinie

Jacht motorowy o długości blisko 80 metrów został zwodowany w piątek w Stoczni Szczecińskiej. Firma nie zdradza, kto jest jego właścicielem. Wiadomo jedynie, że to klient zagraniczny.

Odbudowujemy pozycję na Bałtyku. Stocznia Szczecińska buduje prom

Prom pasażersko–towarowy, który ma kursować na linii Świnoujście-Ystad, wybuduje Stocznia Szczecińska, która należy do grupy kapitałowej Mars....

zobacz więcej

Wodowanie odbyło się na pochylni Wulkan. Prezes Stoczni Szczecińskiej Andrzej Strzeboński przypomniał, że to już druga jednostka tego typu, a w kwietniu ruszy budowa kolejnej. To pierwsze stalowe megajachty budowane w Polsce. Powstają na indywidualne zamówienie.

Zwodowany w piątek jacht o stalowym kadłubie ma blisko 80 metrów długości, szerokość 12 metrów, a jego masa to 540 ton. Prace wykonała szczecińska firma. Jednostka będzie wyposażana gdzie indziej.

Firma działająca niedawno pod nazwą Szczeciński Park Przemysłowy zaczęła funkcjonować pod nazwą Stocznia Szczecińska. W ciągu dwóch ostatnich lat, łącznie z piątkowym, odbyły się już 84 wodowania.

Szczeciński Park Przemysłowy powołany został do zarządzania aktywami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Park zarządzał 45 ha z najważniejszą infrastrukturą stoczniową: halami produkcyjnymi, pochylniami, nabrzeżem i suwnicami.

Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z unijnym prawem. Majątek stoczni sprzedano, a pracowników zwolniono.

źródło:

Zobacz więcej