Koalicja PO-Nowoczesna na wybory samorządowe. „Na warunkach partnerskich”

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna i szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer (fot. PAP/Jakub Kamiński)

„Posłanki Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt oraz poseł Krzysztof Mieszkowski – po rozmowach w klubie poselskim Nowoczesna – zakończyli okres zawieszenia członkostwa w klubie” – podała na Twitterze Nowoczesna. Przewodnicząca partii na antenie Polskiego Radia 24 przypomniała o planowanej koalicji z Platformą Obywatelską przy wyborach samorządowych.

Nowoczesna w rozsypce? We wtorek zarząd ma omówić kryzys

Zarząd Nowoczesnej omówi kryzys związany ze środowym głosowaniem nad projektem liberalizującym prawo aborcyjne, Spotkanie zaplanowano na godzinę 12...

zobacz więcej

Troje posłów Nowoczesnej, którzy w styczniu zawiesili swoje członkostwo w związku ze styczniowym głosowaniem swojej partii nad projektem „Ratujmy kobiety”, wróciło do partii. Nowoczesna poinformowała o tym na Twitterze.

„Posłanki Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schmidt oraz poseł Krzysztof Mieszkowski – po rozmowach w klubie poselskim Nowoczesna – zakończyli okres zawieszenia członkostwa w klubie. Działamy wspólnie dalej!” – podała Nowoczesna.

Wcześniej posłowie Nowoczesnej zdecydowali o swoim zawieszeniu w związku ze styczniowym głosowaniem nad projektem „Ratujmy kobiety”, który Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu. Projekt zakładał m.in. prawo do przerywania ciąży na żądanie kobiety, do końca 12. tygodnia ciąży.

By projekt trafił do dalszych prac w sejmowej komisji, zabrakło 9 głosów. W głosowaniu w tej sprawie nie wzięło udziału 10 posłów Nowoczesnej.

W związku z postawą partyjnych kolegów Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt i Krzysztof Mieszkowski zawiesili członkostwo w klubie.

Grzegorz Schetyna: Będzie koalicja z Nowoczesną

Chodzi o koalicję PO–Nowoczesna w sprawie wyborów samorządowych.

zobacz więcej

Na antenie Polskiego Radia 24 przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer powiedziała, że koalicja jej partii z Platformą Obywatelską na razie dotyczy tegorocznych wyborów samorządowych.

– W tej chwili rozmowy zeszły do poziomu roboczego, który ma przygotować zarówno minimum programowe wspólne na wybory samorządowe obu ugrupowań, jak i również ma ustalić zasady dzielenia mandatów – powiedziała Lubnauer.

– Dla nas jest dość oczywiste, że najważniejsze jest to, żeby ta koalicja pozwoliła zachować tożsamość obu ugrupowaniom, dlatego że w różnicach jest też siła – stwierdziła.

Katarzyna Lubnauer dodała, że Nowoczesna stawia na prawa kobiet, kwestie wolności osobistych, a także chce złożyć w najbliższym czasie ustawę o związkach partnerskich.

źródło:
Zobacz więcej