RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ambasador odpowiada „New York Timesowi": Obciążanie Polski za Holokaust jest niesprawiedliwością

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek odpowiedział na komentarz redakcyjny dziennika „New York Times” (fot. Shutterstok/Erika Cross)

– Jest wielką niesprawiedliwością obciążanie Polski częściową odpowiedzialnością za Holokaust – pisze ambasador Rzeczpospolitej w Waszyngtonie Piotr Wilczek w odpowiedzi na komentarz redakcyjny dziennika „New York Times”, krytykującego nowelizację ustawy o IPN. Polski dyplomata podkreśla, że jedynym państwem odpowiedzialnym za zagładę były nazistowskie Niemcy.

Niemiecki dziennikarz apeluje do Merkel, by zabrała głos ws. konfliktu Polska-Izrael

„Czy Polska i Izrael są na skraju »wojny historycznej« z powodu niemieckiego Holokaustu?” – pyta na platformie społecznościowej Twitter dziennikarz...

zobacz więcej

„New York Times” przyznał, że używanie określenia „polskie obozy śmierci” wobec kraju, który został napadnięty i był okupowany przez nazistowskie Niemcy i który wraz z trzema milionami polskich Żydów stracił prawie 3 miliony nieżydowskich obywateli, jest bolesne dla Polaków. Dziennik ostro skrytykował jednak ustawę o IPN, porównując ją do propagandy Związku Radzieckiego. Stwierdził też, że Polacy byli współwinni zbrodniom i pogromom. 


W odpowiedzi ambasador Piotr Wilczek napisał, że jest głęboko niesprawiedliwe przypisywanie odpowiedzialności za Holokaust Polsce, która jako pierwsza przeciwstawiła się zbrojnie Niemcom i która doznała ogromnych cierpień z rąk niemieckich okupantów.

Ambasador przyznał, że w całej Europie, także w Polsce, były przypadki kolaboracji z okupantem, które wynikały ze strachu, antysemityzmu, oportunizmu i chciwości. Podkreślił jednak, że polskie podziemie wykonywało na takich osobach wyroki śmierci i że w Polsce nigdy nie powstał rząd kolaboracyjny.

„Każdy kraj mógł zrobić więcej podczas II wojny światowej, by ochronić Żydów. Jednak jedynym krajem, który ponosi odpowiedzialność za dokonywane w imieniu państwa prześladowania i zamordowanie 6 milionów Żydów i milionów nieżydowskich mieszkańców, są nazistowskie Niemcy” – stwierdził ambasador Wilczek.

źródło:
Zobacz więcej