Zmarł polski reżyser filmowy

Twórca m.in. „Ekstradycji”, „Karate po polsku” i „Tam i z powrotem” miał 75 lat (fot. Flickr/Fryta 73)

Nie żyje reżyser i scenarzysta filmowy i telewizyjny Wojciech Wójcik - poinformowało w czwartek Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Twórca m.in. „Ekstradycji”, „Karate po polsku” i „Tam i z powrotem” zmarł 1 lutego, miał 75 lat.

Nie żyje założyciel Ikei. Szwedzki multimiliarder miał 91 lat

Ingvar Kamprad, twórca meblowego giganta IKEA, zmarł w wieku 91 lat. Informację o jego śmierci potwierdziło biuro prasowe koncernu. – Straciliśmy...

zobacz więcej

Wojciech Wójcik, jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych i telewizyjnych, urodził się 1 stycznia 1943 r. w Warszawie jako syn kierownika produkcji Zygmunta Wójcika. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSFTiT im. Leona Schillera w Łodzi. Szkołę ukończył w 1967 r., dyplom uzyskał w 1969 r. Przez ponad dekadę pracował jako drugi reżyser u boku m.in. Kazimierza Kutza („Sól ziemi czarnej”, 1969), Jerzego Kawalerowicza („Gra”, 1968 i „Śmierć prezydenta”, 1977), Edwarda Żebrowskiego („Ocalenie”, 1972) i Jerzego Hoffmana („Do krwi ostatniej”, 1978). Samodzielnie debiutował w 1981 r. dramatem psychologicznym „Okno”, z udziałem m.in. Tadeusza Huka.

Uchodził za specjalistę od kryminałów i kina sensacyjnego. W 1982 r. wyreżyserował „Karate po polsku”, film obyczajowy rozgrywający się na mazurskiej wsi, za który został wyróżniony nagrodą dziennikarzy FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian, a w 1985r. dramat wojenny „Sam pośród swoich”. W następnych latach Wójcik realizował niekonwencjonalne kryminały - „Prywatne śledztwo” (1987) czy „Trójkąt Bermudzki” (1988). W 1991 r. na ekrany kin wszedł jego dramat „Trzy dni bez wyroku” z Arturem Żmijewskim w roli podopiecznego domu poprawczego próbującego zerwać z przeszłością. Największą popularność przyniosła mu reżyseria „Ekstradycji” realizowanej dla Telewizji Polskiej w latach 1995-99, w której zagrał m.in. Marek Kondrat.

Na przełomie wieków powstały kolejne jego kinowe filmy - w 1999 r. „Ostatnia misja” z Peterem J. Lucasem, a w 2001 r. rozgrywające się w realiach PRL-u „Tam i z powrotem” z Januszem Gajosem i Janem Fryczem - za których reżyserię został nagrodzony podczas 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W 2002 r. na ekrany weszło sensacyjne „Bez litości” z Olafem Lubaszenką, Radosławem Pazurą i Pawłem Wilczakiem - do którego nawiązał w poźniejszym serialu „Sfora” (2002) i „Fałszerze. Powrót sfory” (2007). Wójcik pracował także nad niektórymi odcinkami seriali „Na dobre i na złe” oraz „Czas honoru”.

Ostatnim zrealizowanym przez niego filmem była „Randka w ciemno” z Borysem Szycem, Katarzyną Maciąg i Bogusławem Lindą; premiera filmu odbyła się na początku 2010 roku. Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł w czwartek, 1 lutego. Miał 75 lat.

źródło:

Zobacz więcej