RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Trzeba wiele pracy, abyśmy naszą wspólną historię potrafili opowiedzieć razem”

– Drodzy rodacy, nasz naród został naznaczony ogromnym cierpieniem podczas II wojny światowej. Cały kraj był pod niemiecką i sowiecką okupacją. Praktycznie każda polska rodzina opłakiwała stratę swoich najbliższych. Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy. Śmierć i cierpienie w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków oraz wielu innych narodów – rozpoczął swoje wieczorne wystąpienie premier Mateusz Morawiecki.

Tusk o „polskich obozach śmierci” i ustawie IPN. Eksperci oceniają jego tweeta

Długo się namyślał, ale w końcu Donald Tusk skomentował aferę związaną z ustawą o IPN i kłamstwach o „polskich obozach śmierci”. Jednak ci, co...

zobacz więcej

– Holokaust był niewyobrażalną zbrodnią. Próby jej negowania zawsze powinny spotykać się z jednoznacznym potępieniem. Polskie prawo od lat ściga osoby, które próbują zaprzeczać cierpieniom, jakich doświadczyły ofiary nazistowskiego terroru. Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu innych krajach Europy i świata – powiedział szef rządu.

– Kłamstwo oświęcimskie to nie tylko negowanie niemieckich zbrodni, ale również inne sposoby fałszowania historii. Jedną z najgorszych form tego kłamstwa jest pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców i przypisywanie tej odpowiedzialności ich ofiarom. Chcemy walczyć z tym kłamstwem w każdej jego postaci. Właśnie dlatego nowelizujemy ustawę o IPN. Obozy, w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie. Ta prawda musi być chroniona, ponieważ jest częścią prawdy o Holokauście – podkreślił premier.

– Nasz rząd potępia wszystkie zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej na polskiej ziemi, bez względu na to, jakiej narodowości byli ich sprawcy i do jakiego narodu należały ofiary. Nigdy nie będziemy ograniczać wolności debaty o Holokauście, jesteśmy to winni wszystkim, którzy go doświadczyli. Od lat robimy wiele, aby być strażnikiem pamięci o zbrodniach totalitaryzmów, zarówno na terytorium naszego kraju, jak i poza jego granicami – mówił.

Szef polskiego rządu wskazał na Mauthausen-Gusen, jeden z wielu niemieckich obozów koncentracyjnych. – To kolejne miejsce, obok sowieckiego Katynia, gdzie na masową skalę mordowano polską inteligencję. Ginęli tam także Żydzi i przedstawiciele innych narodów – przypomniał.

Premier zwrócił też jednocześnie uwagę na fakt, że po wojnie obóz ten zniszczono, a tam, gdzie się znajdowała jego brama, stanęła willa. – Jednak dzięki polskiemu zaangażowaniu pamięć o zbrodniczej przeszłości Gusen została uratowana – podkreślił premier. Mateusz Morawiecki podkreślił, że polskie państwo i Polacy dbają o to, by niemieckie obozy koncentracyjne przetrwały jako Świadectwo Męczeństwa Narodów „dla pamięci o zamordowanych i ku przestrodze żyjącym”. – Walcząc z nieprawdziwymi twierdzeniami o udziale państwa polskiego w niemieckiej machinie zbrodni, Polska staje po stronie prawdy – powiedział.

– Drodzy rodacy, Holokaust był również niewyobrażalną polską tragedią. Wśród 6 milionów polskich obywateli, którzy zginęli podczas II wojny światowej, trzy miliony ludzi pochodziło ze społeczności polskich Żydów. To powoduje, że Polska jak żadne inne z państw Europy ma obowiązek stać na straży prawdy o zbrodniach Holokaustu. Dlatego nieustannie przypominamy światu o misji rotmistrza Pileckiego w Auschwitz, o bohaterskiej „Żegocie” - polskiej organizacji ratującej Żydów, czy bezwzględnych karach polskiego Państwa Podziemnego za denuncjowanie lub mordowanie Żydów. Kara śmierci dla Polaków ratujących Żydów była dowodem na to, że niemieccy naziści wiedzieli, że Polacy będą pomagać swoim żydowskim współbraciom – kontynuował premier Morawiecki.

Podkreślił, że to Polak, Jan Karski, „bezskutecznie próbował obudzić sumienia zachodniej opinii publicznej informując ją o niemieckich zbrodniach”.

– Rozumiemy emocje ze strony Izraela. Trzeba wiele pracy, abyśmy naszą wspólną, często skomplikowaną historię potrafili opowiedzieć razem – powiedział szef rządu. Podkreślił, że „kultura Żydów polskich jest nieodłącznym elementem polskiego dziedzictwa”.

– Dziś, gdy świat znów zmaga się z problemem antysemityzmu, polski rząd mówi jasno: nie ma miejsca na nienawiść i zakłamywanie historii – zadeklarował Mateusz Morawiecki.

Oświadczył, że „szerzenie prawdy o Holokauście to nie tylko zadanie Izraela, to również zadanie Polski”. – To walka o uniwersalną prawdę, która jest przestrogą dla całego świata – powiedział premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej