Neumann: Najlepsza droga to weto prezydenta i powrót ustawy do Sejmu

– Jeżeli prezydent Andrzej Duda ma świadomość, czym jest polityka zagraniczna i rozmawia z Amerykanami, z partnerami w UE – to dzisiaj jest jego wielka rola – powiedział w „Kwadransie politycznym” Sławomir Neumann. Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej skomentował w ten sposób kryzys związany z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jego zdaniem prezydent powinien się mocno zastanowić, czy podpisywać nowelizację.

Gowin: Przyjmujemy do wiadomości stanowisko Departamentu Stanu ws. noweli ustawy o IPN

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że rząd przyjmuje do wiadomości stanowisko Departamentu Stanu ws. noweli ustawy o IPN. –Będziemy dążyć do...

zobacz więcej

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o IPN. Amerykański Departament Stanu jeszcze w środę zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie ustawy z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i „naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami”.

Sławomir Neumann z PO w TVP 1 podkreślił, że prezydent powinien się mocno zastanowić, czy podpisywać nowelizację. – Powinien raczej posłuchać apeli różnych środowisk – intelektualistów, ale też z zagranicy, z Kongresu Stanów Zjednoczonych czy Departamentu Stanu i raczej wrócić do Sejmu, czyli zawetować – powiedział polityk PO.

– Dzisiaj wielka rola prezydenta Dudy. Jeżeli ma świadomość, czym jest polityka zagraniczna i rozmawia z Amerykanami, z partnerami w UE – to dzisiaj jest jego wielka rola – podkreślił Nemann. Jego zdaniem prezydent Andrzej Duda powinien ocenić, czy nowe zapisy poprawi, czy zawetuje. – To jest najlepsza droga. Weto i powrót ustawy do Sejmu, żeby mieć czas na poprawę – mówił Neumann w „Kwadransie politycznym”.

źródło:
Zobacz więcej