RAPORT

Pogarda

”»Polskie obozy śmierci« błędnym wyrażeniem”

Kilka dni temu sekretarz stanu Rex Tillerson gościł w Polsce (fot. PAP/Paweł Supernak)
Kilka dni temu sekretarz stanu Rex Tillerson gościł w Polsce (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

„Historia Holokaustu jest bolesna i złożona. Rozumiemy, że wyrażenia takie jak: »polskie obozy śmierci« są niewłaściwe, błędne i sprawiają ból” – napisano w oświadczeniu wydanym przez Departament Stanu USA. Mimo to, resort odpowiadający za sprawy zagraniczne przyłączył się do krytyków nowelizacji ustawy o IPN.

Kongresmeni apelują do prezydenta Dudy o zawetowanie ustawy o IPN

Ośmioro kongresmenów z ponadpartyjnej grupy zadaniowej Kongresu USA ds. zwalczania antysemityzmu napisało list do Andrzeja Dudy. Wyrażają w nim...

zobacz więcej

Departament Stanu wezwał do „przeprowadzenia ponownej analizy ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa” oraz „naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami”.

„Jesteśmy zaniepokojeni konsekwencjami projektu tej ustawy; jeśli weszłaby ona w życie, mogłoby to wpłynąć na strategiczne interesy Polski i jej stosunki – ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem włącznie” – podkreślono w nocie przygotowanej przez resort kierowany przez Rexa Tillersona.

Obawy Amerykanów

W ocenie strony amerykańskiej, jeżeli ustawa o IPN wejdzie w życie, mógłby podważyć wolność wypowiedzi i badań naukowych. „Musimy zachować szczególną ostrożność, by nie ograniczyć debaty i wypowiadania się na temat Holokaustu. Wierzymy, że tylko nieskrępowana dyskusja, badania naukowe i działalność edukacyjna to najlepszy sposób, by przeciwdziałać niewłaściwym i krzywdzącym wypowiedziom” – wskazano.

– Badania nad przeszłością oraz mówienie i analizowanie tej przeszłości, często najczarniejszej i haniebnej, w żaden sposób nie jest w Polsce zagrożone – zapewnił w czwartek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, komentując oświadczenie Departamentu Stanu USA.

Nowelizacja ustawy IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej