Większość w Knesecie popiera uznanie ustawy o IPN za negowanie Holokaustu

Do nowych przepisów krytycznie odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu, a także władze Ukrainy.(fot. pl.wikipedia.org)

61 deputowanych w 120-osobowym Knesecie popiera projekt ustawy, na mocy której Polska zostałaby oskarżona o negowanie Holokaustu, jeśli przyjmie nową ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Projekt popierają posłowie rządzącej koalicji i część opozycji – pisze w środę „Jerusalem Post”.

Kaleta dla portalu tvp.info: Wolnością słowa nie jest mówienie o „polskich obozach śmierci”

– Wolnością słowa nie jest mówienie o „polskich obozach śmierci” ani o współodpowiedzialności polskiego narodu, państwa podziemnego czy Armii...

zobacz więcej

– Nie chce mi się wierzyć, że to prawdziwa informacja – tak wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki odniósł się do publikacji „Jerusalem Post”.

– Jeżeli by się tak stało, to by oznaczało, że w opinii izraelskich polityków jednak były polskie obozy śmierci i Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust. Mam nadzieję, że tak się nie wydarzy, bo historia była inna – podkreślił wiceminister.

– Nie było żadnych polskich obozów śmierci, tylko Polska była okupowana i na terenie okupowanej Polski, Niemcy zorganizowali obozy koncentracyjne – dodał.

Wieczorem Senat zajmie się nowelizacją ustawy o IPN. Wcześniej komisje senackie praw człowieka, praworządności i petycji oraz kultury i środków przekazu poparły bez poprawek nowelizację ustawy, która wprowadza m.in. karę więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o IPN, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Do nowych przepisów krytycznie odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu, a także władze Ukrainy.

źródło:

Zobacz więcej