RAPORT

Pogarda

Spalinowe testy na ludziach i małpach. Przerażające metody na uczelni

Komcerny Daimler i Volkswagen przeprosiły za testy (fot. arch. PAP/JULIAN STRATENSCHULTE)
Komcerny Daimler i Volkswagen przeprosiły za testy (fot. arch. PAP/JULIAN STRATENSCHULTE)

Najnowsze

Popularne

Niemieckie koncerny Daimler i Volkswagen przeprosiły za eksperymenty prowadzone na małpach. Zgodnie z doniesieniami prasy, powołany przez Daimlera, Volkswagena, BMW i Boscha zespół naukowy badał stopień szkodliwości spalin diesla, wystawiając zwierzęta na ich działanie. Eksperymentom poddawano również ludzi. Testy powadzono na uniwersytecie w Akwizgranie.

Były menadżer Volkswagena pójdzie siedzieć

Były menedżer Volkswagena w Detroit Oliver Schmidt został skazany na siedem lat więzienia i grzywnę w wysokości 400 tys. dol. — podał serwis BBC....

zobacz więcej

O sprawie pisze dziennik „New York Times”. Z opublikowanych dokumentów wynika, że zespół naukowy powołany przez Daimlera, Volkswagena, BMW iz Boscha badał stopień szkodliwości spalin diesla, wystawiając na ich działanie ludzi i zwierzęta.

W jednym z akwizgrańskich szpitali 25 zdrowych osób wdychało dwutlenek azotu. Według Światowej Organizacji Zdrowia praktyki takie prowadzą do zapalenia oskrzeli, astmy, zakażeń dróg oddechowych i dewastują układy: oddechowy i krążenia.

Amerykańska gazeta poinformowała również o badaniu przeprowadzonym w 2014 r w laboratorium w USA, podczas którego 10 małp wdychało spaliny powstałe ze spalania oleju napędowego w modelu Volkswagen Beetle.

„Afera spalinowa” z samochodami Volkswagena

zobacz więcej

W ocenie komentatorów, to kolejna afera w niemieckiej branży samochodowej. W 2015 r. ujawniono fakt fałszowania przez Volkswagena danych o emisji spalin. Koncern z Wolfsburga zainstalował oprogramowanie do fałszowania poziomu emisji spalin w 11 milionach pojazdów z silnikiem diesla.

Volkswagen wydał oświadczenie w sprawie ujawnionych przez amerykańską prasę badań. „Przepraszamy za niewłaściwe postępowanie. Jesteśmy przekonani, że wybrane metody naukowe były błędne” – oświadczyły władze koncernu. Również Daimler potępił „przerażające” metody naukowe. BMW wyparł się udziału w projekcie, a Bosch poinformował, że wycofał się z niego pięć lat temu.


Praktyki niemieckich koncernów potępiła kanclerz Angela Merkel. – Zarówno testy na ludziach, jak i na małpach nie mają żadnego etycznego uzasadnienia – powiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. – Oburzenie jest w pełni zrozumiałe – dodał. Rząd wezwał przedstawicieli koncernów na pilne spotkanie. – To kolejny cios w reputację naszej branży motoryzacyjnej – ocenił minister transportu Christian Schmidt.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej