Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Mandat zapłacisz kartą. Policja ma już terminale płatnicze

Patrole ruchu drogowego posiadają obecnie 1650 urządzeń (fot. Shutterstock/Piotr Adamowicz)

Patrole ruchu drogowego dysponują już 1650 urządzeniami z dwóch tysięcy terminali płatniczych, które trafią do policji – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Ma to ułatwić opłacanie mandatów.

Policja kupiła kamery do mundurów. Trzy rodzaje

Uruchamiamy pilotażowy program kamer na policyjnych mundurach. Już w poniedziałek ulice Warszawy wyruszą pierwsze patrole wyposażone w kamery....

zobacz więcej

Jarosław Zieliński uczestniczył w poniedziałek w Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach (Podlaskie) w briefingu, podczas którego policjanci zaprezentowali terminal. Wiceminister powiedział, że w woj. podlaskim będzie 80 takich urządzeń. 50 sztuk trafiło już do podlaskiej policji i od poniedziałku patrole korzystają z nich.

– Chcemy, żeby wszyscy przestrzegali przepisów. Marzymy o tym, żeby nie było mandatów, żeby nikt na nie nie zasłużył i nie musiał ich płacić. Ale jeśli się zdarzy, że ktoś będzie musiał mandat uiścić, to będzie można załatwić to łatwo, szybko i sprawnie, za pomocą nowego sposobu - terminalu płatniczego – powiedział Zieliński.

W całej Polsce zostało przygotowanych dla policji 2 tys. terminali płatniczych. Patrole ruchu drogowego posiadają obecnie 1650 urządzeń. Do 9 lutego będą trwały szkolenia dla funkcjonariuszy. Do tego czasu na wyposażeniu policji będzie 2 tys. terminali.

Jak wyjaśniał wiceminister, liczba terminali wynika ze średniej ilości patroli na dobę w Polsce. – Tych terminali powinno wystarczyć, a jeśli będzie potrzeba, będą następne. My za te terminale nie płacimy. To jest usługa, którą policja otrzymuje bezpłatnie – mówił w Suwałkach Zieliński.

Rzecznik prasowy podlaskiej policji Tomasz Krupa powiedział, że kierowca może, ale nie musi wybrać taką formy płatności. – Policjanci będą informować kierowców, że istnieje taka możliwość. Nie jest to obowiązek – dodał Krupa.

Według informacji policji do tej pory zapłacono w ten sposób ok. 300 mandatów.

źródło:

Zobacz więcej