RAPORT

Pogarda

Kłamstwo „polskich obozów śmierci”. Ponadpartyjna zgoda

W kwestii „polskich obozów śmierci” nasi politycy mowią jednym głosem (fot. Pixabay/TT)
W kwestii „polskich obozów śmierci” nasi politycy mowią jednym głosem (fot. Pixabay/TT)

Najnowsze

Popularne

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak napisał, że „za tragedię Holocaustu odpowiadają nazistowskie Niemcy” i dodał, że w tej sprawie nikt nie podzieli Polaków. Tę opinię podzielają politycy wszystkich opcji.

Jonny Daniels: „niemieckie, nazistowskie obozy” - wszystko inne fałszuje historię

– Musimy być głośni i wyraźni mówiąc o tych okropnych miejscach „niemieckich nazistowskich obozach śmierci”, wszystko inne fałszuje historię –...

zobacz więcej

W 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau izraelski polityk Yair Lapid wyraził oburzenie na zmianę w polskim prawie, które penalizuje zakłamywanie prawdy o odpowiedzialności za funkcjonowanie obozów śmierci podczas II wojny światowej.

„Potępiam nowe polskie prawo, które próbuje negować polski udział w Holokauście. Wymyślono to w Niemczech, ale setki tysięcy Żydów zostały zamordowane, nawet nie spotykając niemieckiego żołnierza. Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni” – napisał na Twitterze członek izraelskiego parlamentu i lider ugrupowania politycznego Jest Przyszłość. To on rozpoczął dziś w Izraelu dyskusję nad nowelizacją ustawy o IPN.

Bezpodstawne twierdzenia

Szybko zareagowała Ambasada RP w Izraelu. „Pana bezpodstawne stwierdzenia pokazują, jak bardzo potrzebna jest edukacja na temat Holocaustu, nawet tu w Izraelu” – podkreślono.

Odpowiedzialnych za zbrodnie wskazali także polscy politycy. „Ostro protestujmy przeciw kłamstwu o »polskich obozach śmierci«. I z wyobraźnią, wrażliwością kształtujmy relacje polsko-żydowskie. Bądźmy tu uczniami Jana Pawła II i Władysława Bartoszewskiego” – napisał Siemoniak na Twitterze.

„Pamiętając w modlitwie o Ofiarach Holokaustu pamiętajmy również o prawdzie, prawdzie kto był katem a kto ofiarą. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz” – wskazał szef MSWiA Joachim Brudziński.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał na Twitterze, że Polska i Izrael prowadziły już wspólną politykę ws. pamięci o Holokauście. „Polska i Izrael w 2016 wydały wspólne oświadczenie, w którym sprzeciwiają się wszelkim próbom wypaczania historii narodów żydowskiego lub polskiego przez negowanie lub umniejszanie ofiary Żydów podczas Holokaustu lub stosowanie błędnych terminów takich jak »polskie obozy śmierci«” – wskazał. W programie „Woronicza 17” poseł PO Jan Grabiec zasugerował, że sformułowanie „Polish Death Camps powinno być ścigane w ramach Kłamstwa Oświęcimskiego”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej