RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sejm wybrał Jarosława Wyrembaka na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Prof. Wyrembak zastąpi zmarłego sędziego TK prof. Henryka Ciocha (fot. PAP/Marcin Obara)
Prof. Wyrembak zastąpi zmarłego sędziego TK prof. Henryka Ciocha (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Jarosław Wyrembak wybrany został w piątkowym głosowaniu w Sejmie na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wybór nowego sędziego był konieczny po śmierci w grudniu zeszłego roku sędziego TK Henryka Ciocha.

Za wyborem głosowało 228 posłów, 25 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Kandydaturę poparł klub PiS oraz koło WiS. Przeciw głosował Kukiz'15. Kluby PO, Nowoczesnej, PSL oraz koło UED w zdecydowanej większości nie wzięły udziału w głosowaniu.

By objąć funkcję nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Prof. nadzw. dr hab. nauk prawnych J. Wyrembak urodził się 12 marca 1967 r. w Wieluniu. Jest absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Aktualnie zatrudniony jest na Wydziale Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, a także w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie.

Jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie, jednak nie wykonywał zawodu adwokata w związku z zatrudnieniem na stanowisku eksperta ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. Po wyborach parlamentarnych w 2015 r. został wybrany przez Sejm na stanowisko sędziego Trybunału Stanu.


Sejmowa komisja pozytywnie o kandydaturze prof. Wyrembaka do TK

Kandydatura Wyrembaka do TK zgłoszona przez PiS

Kandydatura Wyrembaka do TK została zgłoszona przez PiS. Opozycja zarzucała kandydatowi m.in., że jest członkiem tej partii oraz że stanowisko, na które ma zostać wybrany, jest już od dawna obsadzone przez prof. Romana Hausera, wybranego przez poprzedni Sejm w październiku 2015 r.

– Pełnię aktualnie funkcję sędziego Trybunału Stanu. W związku z objęciem tej funkcji złożyłem wniosek o zawieszenie mojego członkostwa w PiS. Ten wniosek został uwzględniony. Do końca ubiegłego roku moje członkostwo w partii było zawieszone. W związku z wyrażeniem zgody na kandydowanie na stanowisko sędziego TK (...) złożyłem także wniosek w sprawie ostatecznego wystąpienia z PiS – mówił podczas czwartkowego posiedzenia komisji sejmowej prof. Wyrembak. Dodawał, że na razie nie ma informacji na temat losów tego wniosku. – Być może decyzja w tej sprawie już zapadła – zaznaczał.

Ponadto mówił, że „sędzia Roman Hauser jest obecnie sędzią orzekającym w Naczelnym Sądzie Administracyjnym”. Dodawał, że „niemożliwa jest sytuacja, że prof. Hauser sprawuje dziś jednocześnie funkcje: czynnego sędziego NSA i sędziego TK”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej