Brudziński: PO stworzyła takie prawo, że MSWiA jest tylko notariuszem

– Pan Boni za czasów Platformy Obywatelskiej stworzył takie prawo, że MSWiA jest tylko notariuszem, to znaczy – przyjmujemy zawiadomienie o zbiórce pieniężnej. Nie mamy żadnych instrumentów do tego, żeby taką zbiórkę wstrzymać albo uniemożliwić jej zarejestrowanie – powiedział w programie „Gość Wiadomości” szef MSWiA Joachim Brudziński.

Kolejny uczestnik „obchodów” urodzin Hitlera zatrzymany

Na polecenie gliwickiej prokuratury Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejną, szóstą osobę, która w zeszłym roku w Wodzisławiu...

zobacz więcej

Minister odniósł się w programie TVP do – jak powiedział – „zarzutu, że Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność, które stoi za awanturą, którą pokazali dziennikarze TVN24, zgłosiło zbiórkę publiczną dla obywatela polskiego, który przebywa w więzieniu w RPA, skazanego za morderstwo działacza związanego z walką z apartheidem, Heniego”.

– Zarzut jest taki – kontynuował – że MSWiA i Brudziński pozwolili na zbiórkę. – I MSWiA, i Brudziński nie mają w tej sprawie nic do gadania – podkreślił minister.

– Pan Boni za czasów Platformy Obywatelskiej stworzył takie prawo, że MSWiA jest tylko notariuszem, to znaczy przyjmujemy zawiadomienie o takie zbiórce. Nie mamy żadnych instrumentów do tego, żeby taką zbiórkę wstrzymać albo uniemożliwić jej zarejestrowanie – przekonywał Brudziński.

„Nie będziemy tolerować faszyzmu i komunizmu”. Sejmowa debata po informacji szefa MSWiA

– Prawo i Sprawiedliwość jest budowana na dziedzictwie odrzucenia faszyzmu i komunizmu; PiS nigdy nie tolerowało i nie będzie tolerowało zachowań...

zobacz więcej

– Przygotowaliśmy nowelizację tej ustawy i jeżeli będę miał instrument prawny w postaci konkretnego zapisu i prawnicy uznają w ministerstwie, że dana zbiórka może przynieść wymierne szkody w wymiarze również wizerunkowym, to jej po prostu nie będzie, bo będę miał do tego instrument – podsumował.

Szef MSWiA przedstawił w Sejmie informację na temat osób i organizacji, które można podejrzewać o propagowanie faszyzmu i innych totalitaryzmów. Jest to pokłosie dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk nacjonalistycznych, m.in. stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Na filmach nagranych ukrytą kamerą widać m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie dotyczące publicznego propagowania faszyzmu. Zostało ono objęte nadzorem przez Prokuraturę Krajową. Na polecenie prokuratora generalnego gliwicka prokuratura analizuje też kwestię delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Chris Hani, lider Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej i Umkhonto we Sizwe, zbrojnego skrzydła Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), był aktywnym przeciwnikiem apartheidu. Został zamordowany przez Janusza Walusia, polskiego imigranta.

źródło:
Zobacz więcej