RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Brudziński: PO stworzyła takie prawo, że MSWiA jest tylko notariuszem

– Pan Boni za czasów Platformy Obywatelskiej stworzył takie prawo, że MSWiA jest tylko notariuszem, to znaczy – przyjmujemy zawiadomienie o zbiórce pieniężnej. Nie mamy żadnych instrumentów do tego, żeby taką zbiórkę wstrzymać albo uniemożliwić jej zarejestrowanie – powiedział w programie „Gość Wiadomości” szef MSWiA Joachim Brudziński.

Kolejny uczestnik „obchodów” urodzin Hitlera zatrzymany

Na polecenie gliwickiej prokuratury Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejną, szóstą osobę, która w zeszłym roku w Wodzisławiu...

zobacz więcej

Minister odniósł się w programie TVP do – jak powiedział – „zarzutu, że Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność, które stoi za awanturą, którą pokazali dziennikarze TVN24, zgłosiło zbiórkę publiczną dla obywatela polskiego, który przebywa w więzieniu w RPA, skazanego za morderstwo działacza związanego z walką z apartheidem, Heniego”.

– Zarzut jest taki – kontynuował – że MSWiA i Brudziński pozwolili na zbiórkę. – I MSWiA, i Brudziński nie mają w tej sprawie nic do gadania – podkreślił minister.

– Pan Boni za czasów Platformy Obywatelskiej stworzył takie prawo, że MSWiA jest tylko notariuszem, to znaczy przyjmujemy zawiadomienie o takie zbiórce. Nie mamy żadnych instrumentów do tego, żeby taką zbiórkę wstrzymać albo uniemożliwić jej zarejestrowanie – przekonywał Brudziński.

„Nie będziemy tolerować faszyzmu i komunizmu”. Sejmowa debata po informacji szefa MSWiA

– Prawo i Sprawiedliwość jest budowana na dziedzictwie odrzucenia faszyzmu i komunizmu; PiS nigdy nie tolerowało i nie będzie tolerowało zachowań...

zobacz więcej

– Przygotowaliśmy nowelizację tej ustawy i jeżeli będę miał instrument prawny w postaci konkretnego zapisu i prawnicy uznają w ministerstwie, że dana zbiórka może przynieść wymierne szkody w wymiarze również wizerunkowym, to jej po prostu nie będzie, bo będę miał do tego instrument – podsumował.

Szef MSWiA przedstawił w Sejmie informację na temat osób i organizacji, które można podejrzewać o propagowanie faszyzmu i innych totalitaryzmów. Jest to pokłosie dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk nacjonalistycznych, m.in. stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Na filmach nagranych ukrytą kamerą widać m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie dotyczące publicznego propagowania faszyzmu. Zostało ono objęte nadzorem przez Prokuraturę Krajową. Na polecenie prokuratora generalnego gliwicka prokuratura analizuje też kwestię delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Chris Hani, lider Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej i Umkhonto we Sizwe, zbrojnego skrzydła Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), był aktywnym przeciwnikiem apartheidu. Został zamordowany przez Janusza Walusia, polskiego imigranta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej