Małpowanie nabiera nowego znaczenia? Chińscy naukowcy sklonowali małpki

Dwa sklonowane makaki Zhong Zhong i Hua Hua (fot. arch. PAP/Photoshot /Jin Liwang)

W chińskim laboratorium narodziły się małpy sklonowane metodą transferu jądra komórkowego. To ta sama technika, którą wykorzystano przy klonowaniu słynnej owieczki Dolly – podaje BBC.

0,5 mld zł na badania nad lekami przeciw chorobom serca i nowotworom

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin ogłosili w środę program badań nad polskimi lekami przeciw...

zobacz więcej

Makaki przyszły na świat w laboratorium w Szanghaju w Chinach. Zhong Zhong narodził się osiem tygodni temu. Jego imię pochodzi od słowa oznaczającego naród chiński lub ludzi. Hua Hua urodziła się sześć tygodni temu.

Naukowcy twierdzą, że tego typu eksperymenty ze zwierzętami, które są genetycznie podobne do człowieka, będą przydatne w badaniach nad ludzkimi chorobami. Qiang Sun z Chińskiej Akademii Nauk powiedział, że sklonowane małpy będą niezbędne jako modele do badania chorób o podłożu genetycznym, w tym niektórych nowotworów, zaburzeń metabolicznych i immunologicznych. Naukowcy przekonują, że Zhong Zhong i Hua Hua karmione są butelką i obecnie rosną normalnie. Oczekują, że w najbliższych miesiącach urodzi się więcej klonów makaków. BBC zwraca uwagę na fakt, że makaki sklonowano metodą transferu jądra komórkowego. To ta sama technika, którą wykorzystano przy klonowaniu słynnej owieczki Dolly dwie dekady temu. Prof. Robin Lovell-Badge ostrzega jednak, że technika zastosowana do klonowania Zhong Zhong i Hua Hua pozostaje „bardzo nieefektywną i niebezpieczną procedurą”.

Nie brakuje również osób, które sprzeciwiają się wszystkim metodom klonowania. Krytycy twierdzą, że takie działania budzą obawy natury etycznej, zbliżając świat do klonowania ludzi.
Dwa sklonowane makaki Zhong Zhong i Hua Hua (fot. arch. PAP/Photoshot /Jin Liwang)

źródło:
Zobacz więcej