Minister zdrowia o pigułce „dzień po”: Nie rozważałem zmian w tym obszarze

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia (fot. PAP/Leszek Szymański)

– Nie rozważałem zmian w tym obszarze, to nie jest mój priorytet – powiedział minister zdrowia pytany, czy planuje zmiany w dostępie do tzw. antykoncepcji awaryjnej. Łukasz Szumowski poinformował też, że w pierwszym kwartale tego roku zostaną zaprezentowane nowe standardy okołoporodowe.

Pigułki „dzień po” będą sprzedawane tylko na receptę

Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza przepisy ułatwiające dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz...

zobacz więcej

Podczas posiedzenia komisji zdrowia przewodniczący Bartosz Arłukowicz pytał ministra Szumowskiego m.in. o finansowanie procedur in vitro, przepisy dotyczące aborcji i dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej.

– W tej chwili finansowanie i sposób przepisywania tej tabletki nie jest (...) priorytetem w okresie dwóch tygodni mojego urzędowania. W związku z tym na razie nie przewiduję (zmian), nawet się nie zastanawiałem nad zmianami w tym obszarze – powiedział.

Odnosząc się do przepisów regulujących przeprowadzanie aborcji, powiedział: „Jeżeli będzie ustawa, która będzie wymagała stanowiska rządu, to takie stanowisko przedstawimy”.

Minister poinformował, że nowe standardy opieki okołoporodowej zostaną zaprezentowane jeszcze w pierwszym kwartale.

Z kolei odnosząc się do pytań posłów o smog przypomniał, że rząd podjął już działania w kierunku walki z tym problemem. – Oczywiście, że smog jest czynnikiem, który może warunkować wyższą śmiertelność, tak jak inne niekorzystne czynniki cywilizacyjne; jest w Polsce problem ze smogiem. Będziemy współpracowali bardzo ściśle jako rząd, żeby ten problem rozwiązać – zapewnił.

źródło:

Zobacz więcej