Ks. dr Adam Pawlaszczyk nowym redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego”

Ks. dr Adam Pawlaszczyk (fot. tt/@1Ragata)

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc powołał na stanowisko redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny” ks. dr. Adama Pawlaszczyka - dotychczasowego wikariusza sądowego archidiecezji katowickiej. Nowe obowiązki podejmie 1 lutego.

Nieoficjalnie: redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” stracił stanowisko

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” ks. Marek Gancarczyk został odwołany – informuje portal malydziennik.pl.

zobacz więcej

Wcześniej abp Skworc, przychylając się do prośby ks. Marka Gancarczyka, zwolnił go z pełnionych przez prawie 15 lat funkcji redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny”, dyrektora Instytutu Gość Media i prezesa Fundacji „Gość Niedzielny”.

Wybór ks. dr. Adama Pawlaszczyka na stanowisko redaktora naczelnego tygodnika skomentował na Twitterze Tomasz Terlikowski. Według publicysty „abp Skworc uznał, że tygodnik jest jak budka z hot dogami, do której można wsadzić człowieka bez doświadczenia w mediach, ale mocno osadzonego w kurialnych klimatach”.

Adam Pawlaszczyk urodził się 30 grudnia 1971 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, a potem w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. 1 lutego 2014 r. został mianowany oficjałem Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie. Jest archidiecezjalnym duszpasterzem prawników i ich rodzin. Uczestniczył w pracach II Synodu Archidiecezji Katowickiej jako członek Zespołu Presynodalnego, członek Komisji Głównej Synodu oraz przewodniczący Zespołu Legislacyjnego.

W ramach dekanalnej formacji intelektualnej duchowieństwa archidiecezji katowickiej zajmował się tematyką reformy kościelnego prawa procesowego i duszpasterskiego wymiaru posługi sędziego kościelnego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego.

Interesuje się literaturą i muzyką, jest autorem poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice, Radiem Em i „Gościem Niedzielnym”.

źródło:

Zobacz więcej