RAPORT

Kampania 2020

Rok temu zamordowano Helenę Kmieć. Fundacja jej imienia rozpoczyna program stypendialny

W rok po śmierci Heleny Kmieć – polskiej wolontariuszki zamordowanej w Boliwii – fundacja jej imienia rozpoczyna program stypendialny dla najbardziej potrzebujących dzieci na terenie misji. Na początek chce wesprzeć edukację uczniów w Boliwii, Zambii i na Filipinach.

Wspomnienie o Helenie Kmieć. „Jak dla mnie, już teraz jest świętą”

Helena Kmieć została ugodzona nożem, gdy napastnik wtargnął do ochronki dla dzieci przy placówce Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w boliwijskiej...

zobacz więcej

– Chcemy zapewnić tym dzieciom środki niezbędne do tego, by mogły chodzić do szkoły, i wesprzeć je poprzez zakup najpotrzebniejszych artykułów i sprzętów – powiedziała Marta Trawińska z Fundacji im. Heleny Kmieć.

W miejscowości Cochabamba w Boliwii, w której zginęła Helena Kmieć, fundacja wesprze edukację młodej dziewczyny, którą opiekują się siostry służebniczki dębickie, poprzez zebranie dla niej środków na czesne. W Zambii będzie pomagać w tworzeniu na jednej z tamtejszych wysp szkoły dla ok. 80 dzieci, a na Filipinach wesprze dzieci ze slumsów Manili pozostające pod opieką organizacji „Puso sa Puso” („Serce dla Serca”).

W środę w 1. rocznicę śmierci zamordowanej wolontariuszki, o godz. 18.00 w parafii św. Barbary w Libiążu w Małopolsce odprawiona zostanie msza w intencji Heleny Kmieć, której przewodniczył będzie biskup Jan Zając.

Poprzedzi ją modlitwa przy grobie wolontariuszki na pobliskim cmentarzu. W Warszawie o godz. 18.30 w kościele św. Anny odbędzie się natomiast msza, po której będzie można wysłuchać opowieści o Helenie, oraz zainaugurowany zostanie program stypendialny fundacji. Chętni mogą wesprzeć ten program, podobnie jak samą fundację, wpłacając dobrowolne kwoty na konto wskazane na stronie internetowej www.helenakmiec.pl.

„Udowodniła, jak wielkie ma serce”. Wolontariuszka pochowana w Libiążu

Pogrzeb Heleny Kmieć – polskiej wolontariuszki misyjnej zamordowanej w styczniu w Boliwii – odbędzie się w niedzielę w Libiążu. O godz. 15 w...

zobacz więcej

Fundacja im. Heleny Kmieć została powołana we wrześniu 2017 r, przy współpracy z Polską Prowincją Salwatorianów, rodziną zmarłej, jej przyjaciółmi i ludźmi dobrej woli.

Za swoją główną misję fundacja postawiła sobie wszechstronne wspieranie placówek misyjnych w opiece nad dziećmi i młodzieżą w krajach, które zmagają się z problemami takimi jak bieda, bezdomność, choroby czy brak edukacji.

– Ściśle współpracujemy z organizacjami w różnych krajach misyjnych, aby na bieżąco odpowiadać na potrzeby dzieci i młodzieży tam żyjących, jednocześnie starając się pomagać w mądry sposób, to znaczy taki, który da im możliwość samorozwoju i wyjścia z biedy. Chcemy dalej kontynuować to dobro, które Helenka rozpoczęła – zaznaczyła Trawińska.

Tragiczna śmierć

Helena Kmieć zginęła w nocy z 24 na 25 stycznia 2017 r. ugodzona nożem podczas napadu na ochronkę dla dzieci w miejscowości Cochabamba w Boliwii. Kilkanaście dni później skończyłaby 26 lat.

Była związana z Wolontariatem Misyjnym „Salvator”. Została pochowana w rodzinnym Libiążu. Mieszkańcy nadali jej imię jednej z ulic. Jest też honorową obywatelką tego miasta. Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Helenę Kmieć Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności charytatywnej i społecznej oraz za zaangażowanie w pomoc potrzebującym.

Od 2012 roku działała w Wolontariacie Misyjnym „Salvator”. Dwukrotnie organizowała półkolonie dla dzieci przy parafiach księży salwatorianów: w Galgahevíz na Węgrzech i w rumuńskiej Timisoarze.

W 2013 roku pojechała na misję do Zambii, gdzie przez dwa miesiące pracowała z dziećmi ulicy. W lipcu 2016 r. była koordynatorką Światowych Dni Młodzieży w parafii pw. Świętej Barbary w Libiążu.

8 stycznia zeszłego roku wyjechała z ramienia Wolontariatu Misyjnego Salvator na misję do Boliwii z zamiarem półrocznej pomocy siostrom służebniczkom dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci.

źródło:
Zobacz więcej