Rosyjskie media: „Zagraniczni agenci” mogą zostać zablokowani w dniu wyborów

Władze rosyjskie uzasadniają kroki wobec amerykańskich mediów działaniami podjętymi w USA wobec rosyjskiej państwowej telewizji RT (fot. REUTERS/Ilya Naymushin)

Rosja rozpatruje możliwość zablokowania mediów uznanych za „zagranicznych agentów” w dniu wyborów prezydenckich 18 marca i w dzień ciszy wyborczej. Ewentualna blokada może dotyczyć Głosu Ameryki i Radia Swoboda – podał dziennik „Izwiestia”.

Rosyjski okręt wojenny zbliżał się do Wielkiej Brytanii. „Nie ma tolerancji dla agresji”

Brytyjska fregata rakietowa HMS St Albans eskortowała wielozadaniową rosyjską fregatę nowej generacji Admirał Gorszkow, która w okresie świąt...

zobacz więcej

O takiej możliwości poinformował parlamentarzysta Andriej Klimow, który oświadczył, że media uznane w Rosji za „zagranicznych agentów” rozpowszechniają wezwania do bojkotu wyborów prezydenckich.

Klimow, który kieruje komisją Rady Federacji (wyższej izby parlamentu) ds. zapobiegania ingerencji w sprawy wewnętrzne Rosji, zapewnił, że zapis umożliwiający ograniczenia rozpowszechniania informacji zawarty jest w rosyjskiej konstytucji. Istnieją więc stosowne mechanizmy prawne.

– Amerykańskie media wzywały do zbojkotowania wyborów prezydenckich. (...) Otwarte wezwanie do bojkotu wyborów ogólnokrajowych jest naruszeniem, które może za sobą pociągnąć zablokowanie (mediów) – powiedział parlamentarzysta.

O tym, że czasowa blokada może dotyczyć Głosu Ameryki i Radia Swoboda (rosyjskiej redakcji Radia Swoboda/Radia Wolna Europa), poinformowały źródła w parlamencie cytowane przez dziennik „Izwiestia”.

Pod koniec zeszłego roku w Rosji przyjęto przepisy, zgodnie z którymi media zagraniczne w tym kraju mogą być uznawane za „zagranicznych agentów”.

Nadanie im takiego statusu oznacza objęcie tych mediów takimi samymi restrykcyjnymi wymogami, jakie przyjęto w Rosji w 2012 roku wobec organizacji pozarządowych. Do tej pory nowe prawo zastosowano wobec mediów amerykańskich – Głosu Ameryki, Radia Swoboda i kilku związanych z nimi projektów medialnych.

Władze rosyjskie uzasadniają kroki wobec amerykańskich mediów działaniami podjętymi w USA wobec rosyjskiej państwowej telewizji RT.

źródło:

Zobacz więcej