RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wulkan Mayon coraz groźniejszy. Wielka ewakuacja na Filipinach

Do erupcji wulkanu Mayon dochodzi średnio raz na 10 lat (fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG)
Do erupcji wulkanu Mayon dochodzi średnio raz na 10 lat (fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG)

Najnowsze

Popularne

Ponad 56 tys. osób ewakuowano już z terenów wokół wulkanu Mayon na filipińskiej wyspie Luzon. Erupcja nie ustaje od ponad tygodnia, a lawa okresami tryska na wysokość ponad 600 metrów i dotarła na odległość 3 km od krateru. Chmura popiołu osiągnęła natomiast wysokość 5 km.

Obudził się groźny wulkan. Ewakuowano 34 tys. ludzi

Już 34 tys. osób ewakuowano z okolic wulkanu Mayon na filipińskiej wyspie Luzon – poinformowała we wtorek agencja AP. Z krateru tryska fontanna...

zobacz więcej

Według ekspertów Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii w ciągu kilku dni może nastąpić silny wybuch wulkanu stanowiący zagrożenie dla okolicznych mieszkańców.

Instytut podniósł niedawno poziom alertu do trzeciego w pięciostopniowej skali, wskazując na zwiększone zagrożenie niebezpieczną erupcją.

Wielu ewakuowanych schroniło się w szkołach zamienionych w tymczasowe schroniska. W ewakuacji pomaga wojsko i policja. Filipińskie służby bezpieczeństwa rozszerzyły strefę niebezpieczną dla ludzi do 8 km od krateru.

Położony w południowo-wschodniej części wyspy Luzon i mierzący 2421 metrów Mayon to jeden z najaktywniejszych filipińskich wulkanów. Do jego erupcji dochodzi średnio raz na 10 lat. W ciągu ostatnich pięciuset lat wybuchł około 50 razy. W 2010 roku tysiące mieszkańców regionu musiały przenieść się do tymczasowych schronisk po gwałtownej erupcji, której towarzyszyła emisja olbrzymich ilości pyłu wulkanicznego. Filipiny leżą w pacyficznym pierścieniu ognia. W strefie tej znajdują się 452 wulkany i występuje tu około 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej