RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rtm. Pilecki – symbol sprzeciwu Polaków wobec nazizmu

Przetaczająca się fala dyskusji o zakresie neonazizmu w Polsce może wywrzeć na świecie mylne wrażenie, jakoby ujawniony skandaliczny incydent był dowodem rzekomego faszyzmu w naszym kraju. Zbliżająca się 73. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau jest dobrą okazją, żeby przypomnieć społeczności międzynarodowej postać rtm. Witolda Pileckiego. Dyrektor Muzeum Wyklętych Jacek Pawłowicz powiedział na antenie TVP Info, że „Rotmistrz Witold Pilecki jest symbolem tych dwóch wielkich totalitaryzmów, które dotknęły Polskę w XX wieku”.

„Takie organizacje jak Duma i Nowoczesność powinny być zdelegalizowane”

– Organizacje, które gloryfikują niemiecki nazizm czy inne totalitaryzmy i posługują się ich symbolami, powinny zostać zdelegalizowane, a młodzi...

zobacz więcej

Ubiegłoroczny Marsz Niepodległości, na którym niewielka grupka ekstremistów miała skandaliczne transparenty, wywołała falę oburzenia w Europie. Pojawiły się nie mniej szokujące słowa wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, jakoby w marszu wzięło udział „60 tys. faszystów”.

Ujawniony w mediach incydent z udziałem członków grupy „Duma i Nowoczesność”, którzy świętowali rocznicę urodzin Adolfa Hitlera, może w oczach krytyków Polski oznaczać, że skala problemu jest znacznie większa.

27 stycznia odbędą się uroczystości rocznicowe w byłym niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. W kontekście ostatnich incydentów władze RP powinny podkreślić tragiczną postać rtm. Pileckiego, jednego z symboli sprzeciwu wobec obu totalitaryzmów – nazistowskiego i komunistycznego.

Rtm. Pilecki dobrowolnie zgłosił się do Auschwitz, żeby poprzez raporty informować społeczność międzynarodową o hitlerowskich zbrodniach. Założył też w obozie organizację konspiracyjną, dowodząc olbrzymiej odwagi własnej oraz oporu Polaków wobec nazizmu. Ten symbol jest obecnie bardzo potrzebny.

Samuel Pereira: Na Facebooku można znaleźć mnóstwo stron odnoszących się do komunizmu

Dyskusja, która toczy się od kilku dni, a dotyczy nagrania ze „świętowania urodzin” Adolfa Hitlera w kwietniu ubiegłego roku, wywołała również...

zobacz więcej

Ofiara złożona przez Polskę

Przypomnienie postaci rtm. Pileckiego w oficjalnych przemówieniach przypomni społeczności międzynarodowej nie tylko o ogromnej ofierze złożonej przez Polskę podczas II wojny światowej, ale i o postawie Polaków, którzy przeciwstawili się zbrodniczym reżimom.

– Dyskusja, która toczy się od kilku dni, a dotyczy nagrania ze „świętowania urodzin” Adolfa Hitlera w kwietniu ubiegłego roku, wywołała również temat nierównowagi, jeśli chodzi o traktowanie dwóch totalitaryzmów w przestrzeni publicznej, czyli nazizmu i komunizmu – zwrócił uwagę na antenie TVP Info redaktor naczelny portalu tvp.info Samuel Pereira.

teraz odtwarzane
Pereira: Na Facebooku można znaleźć mnóstwo stron odnoszących się do komunizmu

– To idealna odtrutka na wszelkie zakłamania dot. naszego kraju. Rotmistrz Pilecki to odtrutka na wyzwolenie. Z jednej strony Niemcy narzucają nam swoją narrację, z drugiej słyszymy wciąż o wyzwoleniu Warszawy. Lokalne samorządy świętują dzień wyzwolenia przez armię sowiecką. Niemcy dziś, jako państwo, starają się zmienić karty historii. Pileckiego wciąż spycha się na dalszy plan, wmawiając nam, że mamy się cieszyć z sowieckiego wyzwolenia – zwracał niedawno uwagę na antenie TV Republika Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”.

– Termin wyzwolenie możemy odnieść do więźniów, którzy pozostali w obozie. Rotmistrz Pilecki to opór przeciw Sowietom. To również bohater Auschwitz. Zostańmy przy „wyzwoleniu” obozu, jednak apelujmy, by nie pomijać sylwetki rotmistrza. Jego historia jest nierozerwalnie powiązana z obozem – podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej