„Takie organizacje jak Duma i Nowoczesność powinny być zdelegalizowane”

– Organizacje, które gloryfikują niemiecki nazizm czy inne totalitaryzmy i posługują się ich symbolami, powinny zostać zdelegalizowane, a młodzi ludzie zaangażowani w te praktyki powinni zostać ukarani – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jaki: Niewykluczone, że złożę wniosek o delegalizację DiN

Niewykluczone, że złożę wniosek do prokuratury o delegalizację stowarzyszenia Duma i Nowoczesność – poinformował wiceminister sprawiedliwości...

zobacz więcej

Szef rządu został zapytany na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu m.in. o to, czy jego zdaniem organizacje takie jak stowarzyszenie Duma i Nowoczesność czy Obóz Narodowo-Radykalny powinny być zdelegalizowane i czy rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobił w ostatnich latach wystarczająco dużo, by faszyzm się nie rodził.

– Takie organizacje, jak ta, o której pan wspomniał, które się posługują symbolami i pojęciami, które gloryfikują (...) niemiecki nazizm czy inne totalitaryzmy, powinny być zdelegalizowane – odpowiedział Morawiecki. Podziękował jednocześnie dziennikarzom „za to, że tropią tego typu rzeczy”.

– Te dwa totalitaryzmy, niemiecki nazizm i komunizm, to były największe tragedie XX wieku i jedne z największych tragedii w ogóle, w dziejach ludzkości, a młodzi ludzie (...), którzy tego typu symbole pokazują i posługują się nimi oczywiście wykazują się nie tylko ignorancją, ale powinni zostać ukarani, ponieważ w państwie polskim nie może być najmniejszej tolerancji dla symboli hitlerowskich, nazistowskich, faszystowskich czy komunistycznych – podkreślił premier.

Jak mówił, posługiwanie się takimi symbolami jest nie tylko niezgodne z prawem, ale też jest „wbrew wszelkim naszym wartościom”. – Uderza w człowieczeństwo, uderza w naszych bohaterów – dodał Morawiecki. Wskazał w tym kontekście, że Polska „jako pierwsza stawiła opór hitlerowskim Niemcom” i poniosła w związku z tym „największą ofiarę”.

– Nie ma tolerancji najmniejszej dla jakichkolwiek działań tego typu, one powinny być wyeliminowane - czy to dotyczących symboli komunistycznych, zbrodniczego systemu komunistycznego, czy, tak jak w tym przypadku, okrutnego, zbrodniczego systemu, który wprowadziły hitlerowskie Niemcy – oświadczył szef rządu.

źródło:

Zobacz więcej